Aktualnie do produkcji ciepła wykorzystuje się w 80% węgiel. Według prognoz w ciągu dziesięciu lat udział węgla w tym zakresie zmniejszy się nawet do 46%. Producentom ciepła coraz bardziej będzie opłacało się wykorzystywanie odnawialnych Źródeł energii jak biomasa, odpady komunalne, wody geotermalne oraz biogaz. W obecnym czasie tworzone jest coraz więcej projektów i planów budowy spalarni śmieci. Kiedy będą już one funkcjonować pełną parą, z energii, jaką wyprodukują, można będzie dostarczyć sieciom ciepłowniczym nawet 18% ciepła.

Ciepłownie stopniowo przechodzą już na zwiększony udział gazu w produkcji ciepła. Aktualnie z gazu produkuje się go tylko około 5%, jednak już w kolejnym dziesięcioleciu udział ten może wynieść nawet 27%.

Podstawowym powodem, dla którego zmieniają się źródła produkcji ciepła wynikają z konieczności ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery. Kolejnym powodem jest osiągnięcie 15% udziału OZE w produkcji energii do 2020 r. Do osiągnięcia wymaganego poziomu redukcji emisji CO2 przyczynić się ma też udział mieszkańców w produkcji energii i ciepła z OZE.

Aktualnie firmy komunalne dostarczają około 50% ciepła do ogrzewania mieszkań w Polsce. Do ogrzewania domów mieszkańcy wykorzystują aż w 74% węgiel i w 18% gaz. Dąży się do tego, by powszechne stało się ogrzewanie wody energią słoneczną.