W Polsce płacimy jedne z najwyższych w Unii Europejskiej stawek za energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Wyższe rachunki otrzymują jedynie mieszkańcy czterech unijnych krajów, jeśli wziąć pod uwagę siłę nabywczą. Korzystniej wygląda porównanie cen bezwzględnych energii dla gospodarstw domowych, ponieważ w takim zestawieniu opłaty za energię w Polsce są niższe niż 22 innych krajów wspólnotowych.
Fot. inzynieria.com
Z danych Eurostatu wynika, że w przypadku odbiorców biznesowych ceny energii są niższe od średniej unijnej, ale mniej płacą odbiorcy chociażby w Norwegii, Francji czy Finlandii - podaje dziennik Rzeczpospolita.
Jak wynika z danych pozyskanych z Towarowej Giełdy Energii, w ostatnim czasie średniodobowa cena energii kształtowała się na poziomie 47 EUR/MWh i była 50 eurocentów niższa niż za tę samą wielkość na giełdzie w Austrii. Ceny marcowe jednak były jednak wyższe cen w Niemczech. Mniej za energię płaci się na giełdach w Hiszpanii czy w Czechach.
Za wysokość cen w Polsce odpowiedzialne są stawki narzucane przez PGE, która stanowi największą ze skonsolidowanych grup energetycznych. Równocześnie jest też największym, samowystarczalnym producentem energii. Na podstawie planowanych do wprowadzenia tzw. białych certyfikatów, związanych z ustawą o efektywności energetycznej, ceny energii wzrosną.
Teraz odbiorcy energii w cenach za energię płacą również za realizację inwestycji w nowe elektrownie i sieci. Kiedy po roku 2013 r. wprowadzony zostanie obowiązek kupna pozwoleń na emisję CO2 ceny za energię będą jeszcze wyższe.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.