W Polsce płacimy jedne z najwyższych w Unii Europejskiej stawek za energię elektryczną w gospodarstwach domowych. Wyższe rachunki otrzymują jedynie mieszkańcy czterech unijnych krajów, jeśli wziąć pod uwagę siłę nabywczą. Korzystniej wygląda porównanie cen bezwzględnych energii dla gospodarstw domowych, ponieważ w takim zestawieniu opłaty za energię w Polsce są niższe niż 22 innych krajów wspólnotowych.
Fot. inzynieria.com
Z danych Eurostatu wynika, że w przypadku odbiorców biznesowych ceny energii są niższe od średniej unijnej, ale mniej płacą odbiorcy chociażby w Norwegii, Francji czy Finlandii - podaje dziennik Rzeczpospolita.
Jak wynika z danych pozyskanych z Towarowej Giełdy Energii, w ostatnim czasie średniodobowa cena energii kształtowała się na poziomie 47 EUR/MWh i była 50 eurocentów niższa niż za tę samą wielkość na giełdzie w Austrii. Ceny marcowe jednak były jednak wyższe cen w Niemczech. Mniej za energię płaci się na giełdach w Hiszpanii czy w Czechach.
Za wysokość cen w Polsce odpowiedzialne są stawki narzucane przez PGE, która stanowi największą ze skonsolidowanych grup energetycznych. Równocześnie jest też największym, samowystarczalnym producentem energii. Na podstawie planowanych do wprowadzenia tzw. białych certyfikatów, związanych z ustawą o efektywności energetycznej, ceny energii wzrosną.
Teraz odbiorcy energii w cenach za energię płacą również za realizację inwestycji w nowe elektrownie i sieci. Kiedy po roku 2013 r. wprowadzony zostanie obowiązek kupna pozwoleń na emisję CO2 ceny za energię będą jeszcze wyższe.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.