Na podstawie protokołu z Kioto środki pozyskiwane w wyniku handlu prawami do emisji CO2 mogą być wykorzystywane na rozwój ciepłownictwa czy termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Umowa zawarta teraz z Japonią to już kolejna, po kontrakcie z Hiszpanią i prywatnym partnerem japońskim.

Celem Ministerstwa Środowiska jest wspieranie kwestii ochrony klimatu i prowadzenie działań na rzecz wdrażania pakietu energetyczno-klimatycznego. \"Efektywność energetyczna i nowoczesne ciepłownictwo to najważniejsze cele, których realizacja pomoże nam w walce ze zmianami klimatu i przyczyni się do wypełnienia unijnych zobowiązań środowiskowych. Polska ma w tym zakresie sporo do nadrobienia, dlatego ta umowa to ważna szansa na działania w zakresie ochrony klimatu\" - słowa  ministra Andrzeja Kraszewskiego czytamy na ministerialnej stronie internetowej..

W zakresie możliwości handlu emisjami Polska jest trzecim krajem na świecie. Wyprzedza ją tylko Rosja i Ukraina, które posiadają jeszcze większe nadwyżki. U nas jest to około 500 mln jednostek za lata 2008-2012. Przez cały czas prowadzone są negocjacje w sprawie sprzedaży praw emisyjnych, a pozyskane w ten sposób pieniądze mogą znacznie wzmocnić nasz budżet.

Na podstawie ostatnio podpisanej umowy możliwe będzie zmodernizowanie sieci przesyłowych i dystrybucyjnych ciepła, co w efekcie może dać nawet do 170 km sieci i do 200 MW mocy źródeł ciepła. Podobne inwestycje przyczynią się do tego, że rocznie do atmosfery trafiać będzie o około 55 tys. ton mniej CO2. Realizacja programu będzie miała miejsce od czerwca tego roku do grudnia 2013 r.

Oszacowano, że na realizację całego programu modernizacji ciepłownictwa wydać należy ponad 1 mld zł, a środki ze sprzedaży praw do emisji CO2 wyniosą około 300 mln zł.

Fundusze z takich kontraktów przeznaczane będą też na projekty związane z termomodernizacją budynków użyteczności publicznej. W związku z tym szkoły i szpitale w całym kraju będą ocieplane.

Kwoty pozyskane w wyniku poprzednich umów przeznaczono np. na działania w zakresie wykorzystania biogazu, biomasy i modernizację sieci energetycznych.

Pozyskiwane w taki sposób środki można przeznaczać na dofinansowanie inwestycji ekologicznych. Wsparciem dla takich projektów mają też być pożyczki ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Stan redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce w stosunku do roku 1988 jest mniejszy o 30%, zaś protokół z Kioto przewidywał tylko 6%.