Budowa połączenia gazowego między Szczecinem a Gdańskiem jest elementem wzmocnienia systemu przesyłowego w północno-zachodniej Polsce. Realizacja inwestycji stworzy techniczne możliwości do transportu zwiększonych ilości gazu ziemnego z nowego kierunku dostaw - gazociąg będzie pełnił kluczową rolę w przesyle gazu, pochodzącego z terminalu LNG, który powstanie w Świnoujściu. Rozbudowa infrastruktury gazowej w rejonie Morza Bałtyckiego stworzy także krajom skandynawskim możliwość dostępu do gazu skroplonego sprowadzanego za pośrednictwem terminalu na polskim wybrzeżu.
Gazociąg Szczecin - Gdańsk o długości około 265 km i średnicy 700 mm zostanie  wybudowany na obszarze województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego. Będzie najdłuższym gazociągiem wśród wszystkich gazociągów przewidzianych w planie inwestycyjnym GAZ-SYSTEM S.A. do 2014 r.
Termin zakończenia opracowania dokumentacji projektowej (projekt budowlany i wykonawczy, w tym uzyskanie decyzji lokalizacyjnej inwestycji oraz decyzji o pozwoleniu na budowę) planowany jest na drugą połowę 2011 r. Po tym etapie możliwe będzie ogłoszenie przetargu na budowę gazociągu. Harmonogram inwestycji przewiduje zakończenie budowy gazociągu w 2013 r.
Budowa gazociągu Szczecin-Gdańsk planowana jest do dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013 (POIiŚ), zatwierdzonego przez Komisję Europejską dnia 7 grudnia 2007 r. Przewidywana  wartość  dofinansowania wynosi 302,11 mln zł.
GAZ-SYSTEM S.A. przygotowuje także projekty budowlane i wykonawcze dla pozostałych gazociągów strategicznych: Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Lwówek, Gustorzyn-Odolanów, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Jeleniów-Dziwiszów, Taczalin-Radakowice-Gałów, Polkowice-Żary. Trwa także budowa ostatnich odcinków gazociągu Włocławek-Gdynia.