22 czerwca rząd przyjął założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo atomowe oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Głównymi celami nowych przepisów w prawie atomowym będzie zachowanie bezpieczeństwa w elektrowniach atomowych, zwiększenie nadzoru PAA nad obiektami jądrowymi oraz wzmocnienie jej niezależności w procesie decyzyjnym i od innych organizacji zaangażowanych w promowanie energii jądrowej.
Wprowadzenie powyższych zmian jest konieczne, by w pełni uregulować wymagania dotyczące bezpieczeństwa obiektów jądrowych. Zgodnie z nimi PAA - Państwowa Agencja Atomistyki uzyska większą kontrolę nad budową, rozruchem, eksploatacją i likwidacją obiektu jądrowego, ponieważ konieczne będzie uzyskiwanie zezwoleń wydawanych przez prezesa PAA. Inwestor ma być natomiast zobowiązany do wyboru najnowocześniejszych technologii, spełniających najwyższe normy bezpieczeństwa i o najmniejszej szkodliwości na środowisko.
W projekcie wskazano wymogi bezpieczeństwa dotyczące lokalizacji, projektowania, budowy, rozruchu i eksploatacji oraz likwidacji obiektów jądrowych. Nowe przepisy kładą ponadto silny nacisk na informowanie społeczeństwa o decyzjach dozoru jądrowego, stanie obiektów i ich eksploatacji.
Odpowiedzialny za kwestie udzielania dotacji celowej z budżetu państwa na zapewnienie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej przy stosowaniu promieniowania jonizującego będzie odtąd minister gospodarki, a nie jak dotychczas prezes PAA. W przepisach przewidziano ponadto rozwiązania zwiększające wysokość administracyjnych kar pieniężnych, nakładanych przez dozór jądrowy za naruszenie wymagań bezpieczeństwa jądrowego na jednostki organizacyjne prowadzące działalność związaną z obiektami jądrowymi.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.