W dniu dzisiejszym Polskie LNG podpisze umowę na budowę terminalu gazowego w Świnoujściu, jedną z inwestycji, które mają poprawić nasze bezpieczeństwo energetyczne. Za cztery lata alternatywą wobec dostaw rosyjskich będzie dla nas gaz z Kataru.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest włosko-francusko-kanadyjsko-polskie konsorcjum, w skład którego wchodzi m.in. firma PBG. Bruksela miała pewne zastrzeżenia co do przeprowadzonego przetargu, zagrożone było nawet dofinansowanie o wielkości 380 mln EUR. Jak czytamy w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej, po rozmowach polskiego rządu z KE, kwestia dotacji unijnych nie jest już niepewna.
Poza pieniędzmi z UE Polskie LNG dostanie środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, od banków komercyjnych oraz Gaz-Systemu, właściciela Polskiego LNG. Planowane rozpoczęcie budowy będzie miało miejsce za dwa miesiące.
Dzięki tej inwestycji nastąpi przynajmniej częściowe uniezależnienie Polski od dostaw gazu z Rosji. Gazoport zostanie uruchomiony w połowie czerwca 2014 r. – 30 czerwca do Świnoujścia ma przypłynąć pierwszy statek ze skroplonym gazem LNG. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakontraktowało w Katarze dostawy 1,5 mld m3 rocznie z możliwością dodatkowych dostaw w ramach kontraktów spotowych.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.