W 2008 roku, spółka ABB z sukcesem przeprowadziła testy nowego typu transformatora, który jest kluczowym komponentem “autostrad” energetycznych i energetycznych połączeń, transmitujących ogromne ilości energii elektrycznej na bardzo dużych odległościach. Nowy transformator został wykorzystany w najdłuższym na świecie połączeniu energetycznym w Chinach. Komercyjne przekazanie linii energetyczne do użytku nastąpi w jeszcze w tym miesiącu.
ABB zbudowała linię energetyczną przesyłającą prąd stały o ultra wysokim napięciu 800 kV (UHVDC). Ten korytarz energetyczny połączył elektrownię wodną Xiangjiaba w zachodnich Chinach z Szanghajem, znajdującym się 2 000 km na wschód. Jest to połączenie energetyczne o najwyższym napięciu na świecie, które osiągnęło rekordową przepustowość 7200 MW, co pozwoli zaopatrzyć w energię elektryczną około 25 milionów ludzi. Transformatory są zasadniczym elementem systemu, który ABB dostarcza do przekształcania prądu zmiennego w stały i odwrotnie oraz zmiany napięcia na każdym końcu połączenia.
Przesył prądu o ultra wysokim napięciu ma znaczące zalety dla środowiska, ponieważ zmniejsza straty energii i wymaga mniejszego korytarza transmisyjnego niż konwencjonalne technologie. Technologia UHVDC jest szczególnie odpowiednia dla dużych krajów, takich jak Chiny, gdzie centra konsumpcji energii elektrycznej są często bardzo oddalone od źródeł energii. Technologia UHVDC stanowi największy skok wydajności i efektywności przesyłu prądu od ponad 20 lat. Dotychczas za referencyjny projekt w tej dziedzinie uchodziła linia Itaipu w Brazylii o napięciu 600 kV.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.