Zdaniem Komisji Europejskiej zagwarantowanie przez Polskę Gazpromowi monopolu na korzystanie z rurociągu jamalskiego do 2045 r. jest sprzeczne z zasadami unijnej konkurencji i zasadą jednolitego rynku gazowego - podaje na podstawie nieoficjalnych źródeł RMF FM. Zdaniem komisarzy unijnych Polska powinna udostępnić gazociąg jamalski również stronom trzecim, a ponadto zagwarantować przepływ gazu dwustronnie, czyli dodatkowo z Niemiec do Polski. Takie rozwiązanie znacznie zwiększyłoby nasze bezpieczeństwo energetyczne.

Już przed dwoma tygodniami KE sygnalizowała Polsce, że ta powinna otworzyć rynek gazu unijnej konkurencji. Polska strona odpiera unijne zarzuty, twierdząc, że umowa z Gazpromem w rzeczywistości jest aneksem do długoterminowego kontraktu.

Polska obawia się wielkich problemów, jeśli nie uda się zrealizować tej umowy z Rosją, ponieważ brakuje nam od dłuższego czasu ponad 2 mld m3 gazu rocznie. Dotychczas zużyliśmy już więcej niż 70% zakontraktowanego gazu, co może spowodować, że jesienią braknie mam surowca. O sytuacji rozstrzygnie też zima i to, jakie będą panować wtedy warunki atmosferyczne.