Zaktualizowany harmonogram 16 sierpnia zostanie przekazany do konsultacji zewnętrznych, natomiast jego przyjęcie przez rząd planowane jest do końca roku.

Planuje się, że w Polsce powstaną dwa bloki jądrowe, a moc każdego z nich ma wynosić 300 MW. Za budowę odpowiedzialna jest Polska Grupa Energetyczna, która zachowa kontrolny pakiet akcji w konsorcjum, które zbuduje i będzie eksploatować obiekty. Wcześniejsze plany mówiły o uruchomieniu pierwszego bloku w 2020 r., najnowsza zmiana w harmonogramie mówi o roku 2022. W pracach nad programem jądrowym brali udział resort gospodarki, PGE - inwestor, PAA i Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych. Taki skład zdaniem Trojanowskiej zapewnił zdefiniować najważniejsze obszary, którymi należy się zająć.

"W wyniku intensywnych prac, jakie prowadzi PGE w zakresie rozeznania najlepszych praktyk prowadzenia procesów inwestycyjnych w energetyce jądrowej, możliwym było zweryfikowanie harmonogramu prac związanych z przygotowaniem budowy i budową pierwszej elektrowni jądrowej. W efekcie, w zweryfikowanym harmonogramie pojawia się rok 2022 jako data uruchomienia pierwszego bloku" - słowa Hanny Trojanowskiej cytuje PAP. Aby możliwe było uruchomienie elektrowni w nowym terminie, należy rozwiązać tzw. "krytyczne kwestie dla inwestycji", do których można zaliczyć wdrożenie stosownych przepisów jak również "gotowość dozoru jądrowego", co jest związane z wydawaniem zezwoleń w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej. Obecnie dozór jądrowy podlega Państwowej Agencji Atomistyki, która od 2014 r. zostanie przekształcona w Komisję Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej. Konieczne będzie poszerzenie kadry głównie o wykwalifikowanych inspektorów jądrowych.

W 2012 r. ma zostać powołana nowa agencja energetyki jądrowej, która m.in. przejmie zadania pełnomocnika rządu i departamentu energii jądrowej w Ministerstwie Gospodarki. Będzie miała za zadanie koordynować realizację strategii związanej z energetyką jądrową. Prowadzone są również prace nad budową zaplecza naukowo-badawczego dla energetyki jądrowej.

Przyjęte zostały też projekty założeń do ustawy o energetyce jądrowej i odpowiedzialności cywilnej za szkodę jądrową. Jak powiedziała PAP Trojanowska "W projekcie założeń do ustawy o energetyce jądrowej jest opisany proces przygotowania budowy i budowy obiektów energetyki jądrowej oraz katalog wymagań, jakie stawia się inwestorowi lub operatorowi. Są to m.in. organizacja i finansowanie postępowania z wypalonym paliwem i odpadami promieniotwórczymi, a także likwidacji obiektów energetyki jądrowej po zakończeniu ich eksploatacji".

Zadaniem ustawy będzie też regulacja działań informacyjnych i edukacyjnych jak też udziału społeczeństwa w decydowaniu o budowie obiektów jądrowych.

Planuje się, że jeszcze przed końcem roku rząd otrzyma Krajowy Plan Postępowania z Odpadami Promieniotwórczymi i Wypalonym Paliwem, w którym zawarty będzie harmonogram działań i kosztów, a ponadto będzie zawierał rekomendacje w zakresie wyboru systemu postępowania ze zużytym paliwem jądrowym i odpadami promieniotwórczymi.