Jak informuje Dziennik Polski, pilotażowy projekt z zakresu inteligentnych systemów elektromagnetycznych będzie realizowany w Nowym Sączu. System ma umożliwiać korzystanie z najtańszego dostępnego w danym momencie prądu.
W inteligentnych systemach elektromagnetycznych istnieje komunikacja między uczestnikami rynku energii mająca na celu dostarczanie usług energetycznych zapewniając obniżenie kosztów i zwiększenie efektywności oraz zintegrowanie rozproszonych źródeł energii. Chodzi w tym wypadku również o dostawy ze źródeł odnawialnych.
Zdaniem firmy Siemens, optymalizacja systemów energetycznych dotyczy wielu elementów: od źródeł energii odnawialnej, które powinny być lepiej zintegrowane z systemem, poprzez tworzenie jednostek magazynowania energii, wykorzystanie małych, zdecentralizowanych dostawców energii, po transmisję powodującą mniejsze straty i wreszcie inteligentne tej energii użytkowanie.
Uporanie się z tymi wyzwaniami wymaga sieci o elastycznej, inteligentnej infrastrukturze, która kierowałaby energię dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna. Sieć inteligentna ma umożliwić naturalną i ciągłą zmianę ceny pobieranego prądu. Dzięki temu w okresach mniejszego zapotrzebowania na energię, kiedy będzie jej nadmiar, cena dla ostatecznego odbiorcy będzie niższa.
Wdrożenie systemu smart grid będzie wymagało przyjęcia nowej ustawy. Jest szansa, ze zostanie ona przyjęta przez parlament na początku 2011. Ma wprowadzić obowiązek stosowania inteligentnych systemów energetycznych przez podmioty publiczne od 2014 r. Z nowych możliwości będą mogli korzystać także klienci indywidualni, ale obowiązek dla nich zostanie wprowadzony od 2018 r.
W roku 2010 trwa dopracowywanie standardów, m.in. Komisja Europejska powołała w tym celu specjalny zespół, którego prace przewidziano na lata 2010-2020.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.