Częstochowska instalacja to jedna z najnowocześniejszych i najbardziej efektywnych instalacji w Europie środkowej. Jej moc to 120 megawatów cieplnych i 64 megawaty elektryczne. Efektywność zakładu w pełnej kogeneracji może sięgnąć nawet 80 procent.

Obiekt powstał w ciągu dwóch lat. Instalacją umożliwia zużywanie biomasy w ilości około 100 tysięcy ton rocznie. Wykorzystywanie biomasy (odpady drewniane i wierzba energetyczna) w procesie produkcji energii to krok ku ograniczeniu emisji dwutlenku węgla oraz rozwoju produkcji energii ze źródeł odnawialnych w Polsce ? twierdzi Fortum Power.

Elektrociepłownia ma spełniać nowe normy unijne dotyczące dopuszczalnego poziomu emisji pyłów i tlenków azotu, które wejdą w życie w 2016 r. Instalacja umożliwia wytwarzanie  energii w okresie letnim, bez współpracy z siecią ciepłowniczą.

Fortum jest czwartym co do wielkości producentem ciepła na świecie. Poza Skandynawią, inwestycje koncernu ulokowane są także w krajach bałtyckich, Polsce oraz Rosji.

W Europie produkowany przez koncern prąd w 88 proc. pochodzi z atomu i wody, a ciepło w 78 proc. wytwarzane jest m.in. z takich paliw jak biomasa, oleje naturalne czy odpady komunalne.