Poważne plany, związane z rozbudową infrastruktury gazowej w Polsce, dają polskim firmom spore możliwości na zarabianie w tym sektorze w ciągu najbliższych lat. Do roku 2014 Gaz-System zamierza zbudować ponad 1000 km gazociągów. Budowane i rozbudowywane są magazyny gazu, powstaje gazoport LNG, trwają analizy możliwości wydobywania gazu łupkowego,
Fot. inzynieria.com
Największe i najważniejsze pod względem strategicznym gazociagi Gaz-Systemu zostaną zbudowane na północnym zachodzie kraju i w części centralnej; chodzi tu o następujące połączenia: Szczecin - Lwówek, Świnoujście - Szczecin, Szczecin – Gdańsk, Włocławek – Gdynia, Rembelszczyzna – Gustorzyn, Gustorzyn - Odolanów - wylicza na swoich stronach internetowych Gaz-System. Inwestycje planowane są też w rejonie Dolnego Śląska.
Trwają już prace projektowe i administracyjne w związku z budową rurociągów gazowych na północnym-zachodzie i w centrum kraju. Zakończenie tych działań w przyszłym roku pozwoli na uruchomienie przetargów na budowę.
Aktualnie spółka realizuje budowę międzysystemowego połączenia gazowego z Czechami. Trwa również końcowy etap budowy gazociągu na odcinku Włocławek – Gdynia.
Gaz-System realizuje swoje plany przy udziale środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dotacje zabezpieczono już na takie połączenia jak: Włocławek – Gdynia (31 mln zł), Jeleniów - Dziwiszów (65,1 mln zł), Szczecin - Gdańsk (226,9 mln zł), Gustorzyn - Odolanów (175,5 mln zł), Polkowice - Żary (25,6 mln zł), Rembelszczyzna – Gustorzyn (121 mln zł). Dofinansowaniem ma też zostać objęty gazociąg Szczecin – Lwówek. Łącznie dofinansowanie dla projektów Gaz-Systemu wyniesie około 800 mln zł i dotyczy ono projektów znajdujących się na podstawowej liście wspomnianego programu. Na liście rezerwowej zapisano jeszcze kilka innych projektów takich, jak połącznia: Strachocina – Pogórska Wola, Hermanowice – Strachocina, Zdzieszowice – Wrocław, Skoczów – Komorowice – Oświęcim.
Wykonawcy specjalizujący się w pracach z sektora gazownictwa znajdą też zajęcie w związku z budową terminalu LNG w Świnoujściu, którego uruchomienie planuje się na rok 2014. Chodzi nie tylko o budowę samego terminalu, ale też całej infrastruktury towarzyszącej, która pozwoli na odbiór i rozsyłanie gazu po kraju.
Trwa też rozbudowa zbiornika gazu w Wierzchowicach oraz w kopalni Lubiatów-Międzychód-Grotów - obie inwestycje prowadzi Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka ta rozbudowuje czy buduje też inne magazyny gazowe - w Strachocinie, Brzeźnicy, Husowie, Mogilnie, Kosakowie.
Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat na inwestycje w sektor gazowy zostanie wydane w Polsce nawet ponad 50 mld zł, do czego należy też doliczyć modernizację sieci przesyłowych, wykonywaną na bieżąco.
Do tego wszystkiego w perspektywie kilku kolejnych lat mogą dojść poważne inwestycje w wydobycie i dystrybucję gazu łupkowego, jednak więcej na ten temat będzie można prognozować dopiero po uzyskaniu wyników badań z wykonywanych już w poszukiwaniu tego niekonwencjonalnego gazu odwiertów.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.