W tym roku ma się rozpocząć budowa gazociągu o długości 176 km na trasie Rembelszczyzna - Gustorzyn. Rolą tej magistrali będzie zapewnienie bezpieczeństwa gazowego m.in. dla stolicy i Włocławka.
Trasa gazociągu o średnicy DN700 będzie wiodła przez województwo kujawsko-pomorskie i mazowieckie. Zbudowany zostanie w trzech etapach: I - Gustorzyn – Płock (na odcinku o długości 63 km), II - Rembelszczyzna – Płońsk (na odcinku o długości 63 km), III - Płońsk – Płock (na odcinku o długości 50 km). Gazociąg będzie miał możliwość przesyłu surowca w obu kierunkach. Zimą przesył będzie realizowany z Włocławka do Rembelszczyzny, zaś latem w kierunku przeciwnym. Zostanie też połączony z budowanym w Świnoujściu gazoportem.
Budowa rurociągu nie należy do łatwych, ponieważ na jego trasie znajduje się aż 17 rzek, około 170 dróg, a dodatkowo trzeba będzie przekroczyć tory kolejowe w siedmiu miejscach. Dlatego też, w oparciu o wymagania zawarte m.in. w decyzji środowiskowej, warunkach technicznych gestorów infrastruktury inżynieryjno-technicznej oraz decyzją projektanta, podczas budowy zastosowane zostaną technologie bezwykopowe tj.: kierunkowe przewierty sterowane, przewierty poziome oraz przeciski.
Decyzja lokalizacyjna dla tego gazociągu została wydana wczoraj przez wojewodę kujawsko-pomorskiego. Koszt inwestycji szacuje się na blisko 630 mln zł. Inwestorem jest GAZ-SYSTEM SA.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.