Dodatkowo do wzrostu cen za węgiel przyczyniła się potężna powódź w Australii, która zalała tamtejsze kopalnie węgla, a warto pamiętać, że Australia jest jednym z najważniejszych producentów węgla na świecie.

Analitycy szacują, że cena za węgiel kształtować się będzie na poziomie około 120 USD za tonę. Zdecydowanie droższy jest węgiel koksowy, który stanowi podstawę w produkcji stali - ten ma osiągnąć cenę 300 USD za tonę.

Eksperci obawiają się, że spekulacje mogą przyczynić się do jeszcze wyższych cen, jak to miało w czasach globalnego kryzysu przed trzema laty, kiedy za węgiel energetyczny płacono ponad 200 USD.

Zgodnie z obecnymi stawkami w niedługim czasie cena za węgiel energetyczny może przekroczyć 130 USD za tonę, jednak taki stan ma być krótkookresowy. Niepokojąco wyglądają prognozy co do cen węgla koksowego, ponieważ ceny w pierwszym kwartale wynosiły średnio 225 USD za tonę, a jeśli w kolejnym kwartale cena zwiększy się do 300 USD za tonę, należy się liczyć ze wzrostami cen produktów stalowych.