9 marca podpisano umowę na finansowanie inwestycji, które mają gazowo uniezależnić Polskę od Rosji. Dzięki emisji obligacji uda się zrealizować ambitny program rozbudowy polskiej sieci gazowej.
Fot. Gaz-System
Operator polskich gazociągów przesyłowych Gaz-System podpisał 9 marca br. umowę z pięcioma bankami na finansowanie strategicznych inwestycji, głównie budowę nowych gazociągów.
Bankami, które podejmą się zadania zostały: BRE Bank, Nordea Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Millennium oraz bank Pekao S.A. Finansowanie będzie polegać na emisji przez Gaz-System obligacji na kwotę 1,7 mld zł, które zostaną objęte przez banki komercyjne w siedmiu transzach, w okresie od 1 lipca 2011 r. do 20 grudnia 2014 r. Dzięki obligacjom zostanie sfinansowana pierwsza faza ambitnego projektu rozbudowy sieci gazowej.
"Program emisji obligacji pozwoli naszej spółce finansować realizację strategicznych projektów na rzecz poprawy bezpieczeństwa energetycznego w Polsce, m.in. rozbudowę krajowej sieci przesyłowej. Naszym priorytetem jest wybudowanie do 2014 r. ponad 1000 km gazociągów. Najważniejsze z nich powstaną w północno-zachodniej i środkowej Polsce - Szczecin-Lwówek, Świnoujście-Szczecin, Szczecin-Gdańsk, Włocławek-Gdynia, Rembelszczyzna-Gustorzyn, Gustorzyn-Odolanów - oraz na Dolnym Śląsku" - poinformował prezes Gaz-Systemu Jan Chadam.
Całkowita wartość inwestycji wynosi 8 mld zł. Emisja obligacji będzie jednym z elementów finansowania inwestycji spółki. Reszta funduszy będzie pochodzić z kredytów z banków komercyjnych (1,7 mld zł), Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (1 mld zł), z dofinansowania unijnego (1,7 mld zł), a także ze środków własnych Gaz-Systemu (3,6 mld zł).
Inwestycje polskiego operatora będą przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy zakończy się w 2014 r., gdy rozpocznie działalność terminal LNG w Świnoujściu i gaz popłynie stamtąd rurociągami do granicy z Niemcami i Czechami. Konektor z Niemcami już działa, a z naszym południowym sąsiadem będzie gotowy we wrześniu. Nsstępnie przyjdzie czas na połączenie polskiego systemu gazowego z litewskim i słowackim.
Drugi etap będzie polegał na eksporcie gazu z Polski (LNG, nadwyżki gazu ziemnego i ewentualnie łupkowego). Po koniec marca Gaz-System ma przedstawić strategię rozwoju do 2020 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.