Komisja Europejska zdecydowała, w jaki sposób przyznawać darmowe prawa do emisji CO2. Szkopuł w tym, że polskie przedsiębiorstwa, które w zdecydowanej większości korzystają z energii pochodzącej z węgla, będą bardziej pokrzywdzone, niż zakłady z innych państw Unii Europejskiej.
Fot. inzynieria.com
Zgodnie z szacunkami KE, większość przedsiębiorstw powinna uzyskać po 2013 r. 70 – 80% praw do emisji dwutlenku węgla za darmo. Jednak zdaniem polskich ekspertów, w niektórych polskich zakładach, np. w ciepłowniach, po 2013 r. zabraknie nawet połowy praw do emisji CO2, a w kolejnych latach te niedobory będą się pogłębiać.
Chociaż w przypadku zakładów, które przynajmniej 70% ciepła dostarczają do gospodarstw domowych deficyt praw do emisji dwutlenku węgla spada o około 25%, to od 2027 r. również te ciepłownie będą musiały płacić za całość uprawnień.
Nowe limity będą także niekorzystne dla cukrowni. Ocenia się, że zabraknie im około 50% uprawnień do emisji, które będą musiały dokupić na rynku. Również inne zakłady stracą z powodu decyzji KE - polskim cementowniom zabraknie około 10% praw do emisji, a producentom papieru 12 – 15%. Przedsiębiorcy już ostrzegają, że to może ograniczyć inwestycje w kraju.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.