Według wiceministra skarbu, korytarz nie ma być zupełnie nowym gazociągiem - złoży się na niego wiele dwustronnych, międzysystemowych połączeń gazowych oraz krajowych gazociągów, które już istnieją lub są na różnych etapach planowania albo budowy.

Stworzenie korytarza ma m.in. zwiększyć integrację regionalnych rynków gazu, bezpieczeństwo dostaw tego surowca oraz umożliwić krajom Europy środowej i wschodniej dostęp do nowych źródeł.
Terminal w Świnoujściu będzie pierwszym takim w rejonie Bałtyku, o międzynarodowym znaczeniu;. Projekt budowy korytarza służy właśnie wykorzystaniu przepustowości terminalu z korzyścią dla innych krajów, m.in. Czech, Węgier i Słowacji. Stworzenie korytarza ma być nową jakością w Europie środkowej, gdzie dotąd większość gazociągów budowano na osi Wschód-Zachód, co wiązało się z zakupem gazu od wschodnich dostawców.

Szef spółki Gaz-System informuje, że koszt realizowanych w ciągu najbliższych 4 lat w Polsce inwestycji w infrastrukturę rurociągową to około 2 mld euro. Wiadomo też, że do 2017 r. spółka - zgodnie ze swoją strategią obejmującą horyzont do 2020 r. - zamierza zainwestować kolejny 1 mld euro, m.in. w przedsięwzięcia związane z tworzeniem korytarza Północ-Południe.