W elektrowni skonstruowanej przez tureckiego dewelopera, grupę MetCap Energy Investments, zostanie zastosowana przełomowa technologia FlexEfficiency*, opracowana przez firmę GE. Efektem wspólnego projektu będzie pierwsza na świecie Zintegrowana Elektrownia Energii Odnawialnej w Cyklu Skojarzonym (elektrownia typu IRCC).

Zakład będzie zlokalizowany w tureckiej miejscowości Karaman, a jego wydajność ocenia się na 530 megawatów. Wystarczy to na zaopatrzenie w energię ponad 600 000 gospodarstw domowych. Rozpoczęcie działalności elektrowni planowane jest na 2015 r. Szacuje się, że elektrownia będzie wstanie osiągnąć wydajność na poziomie około 69%.

Projekt łączy w sobie dwie technologie oparte na źródłach odnawialnych i gazie ziemnym w jednej elektrowni. Unikalność elektrowni polegać będzie na połączeniu elastyczności i sprawności umożliwiających szybkie zwiększenie produkcji energii, gdy wiatr przestaje wiać lub gdy nie można wytwarzać energii z promieni słońca oraz szybkie zmniejszenie jej, gdy energia z tych źródeł będzie znowu dostępna.

"Elektrownia pracująca w cyklu skojarzonym wykorzystuje współpracujące ze sobą turbiny gazową oraz parową, które zapewniają efektywne wykorzystanie paliwa. Elektrownia FlexEfficiency 50 wyposażona jest w bardzo elastyczną i sprawną turbinę gazową, generującą zarówno energię elektryczną, jak i ciepło. Wytworzona w niej energia elektryczna przekazywana jest do sieci energetycznej, natomiast ciepło, które w innych elektrowniach jest tracone, w tym przypadku wykorzystywane jest do wytwarzania pary. Para ta napędza wysokowydajną turbinę parową, która generuje dodatkową energię elektryczną przekazywaną do sieci. Dzięki swojej skuteczności elektrownie pracujące w trybie skojarzonym mogą wytwarzać bardziej czystą energię" - czytamy w komunikacie GE.

Elektrownia FlexEfficiency 50 IRCC będzie korzystała z turbiny gazowej 50 Hz 9FB najnowszej generacji, turbiny parowej, generatora mocy, turbin wiatrowych GE o łącznej mocy 22 MW oraz technologii skoncentrowanej wieży słonecznej firmy eSolar.

"Oprócz rekordowej wydajności zużycia paliwa, planowana elektrownia będzie charakteryzowała się zerowym wydalaniem cieczy, niskim poziomem emisji oraz zdolnością do szybkiego reagowania – uruchomienie pracy zajmować będzie tylko 28 minut. Wszystko to możliwe będzie dzięki wykorzystaniu zintegrowanego systemu kontroli, pozwalającego na uruchomienie wszystkich elementów elektrowni IRCC za pomocą jednego przycisku" - objaśnia GE.