Budowa trwa od października 2006 r. PGE podkreśla, że bełchatowski blok zalicza się do największych i najnowocześniejszych w Europie.  Inwestycja w Bełchatowie realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Oddział Elektrownia Bełchatów, wykonawcą bloku jest konsorcjum firm Alstom (Alstom Power Centrales w Paryżu, Alstom Power Boiler w Stuttgardzie, Alstom Power Polska).

Jak podkreśla PGE, nowy blok spełnia wszystkie wymagania środowiskowe, w szczególności co do emisji zanieczyszczeń do środowiska i w tym celu wyposażony został w wysokosprawne elektrofiltry oraz instalacje odsiarczania spalin. Produktem procesu odsiarczania, podobnie jak w przypadku pozostałych bloków elektrowni jest gips syntetyczny, gotowy do dalszego wykorzystania surowiec do produkcji materiałów budowlanych.

Blok jest też przystosowany do zabudowy w przyszłości instalacji wychwytywania dwutlenku węgla ze spalin. Właśnie w elektrowni w Bełchatowie trwa współfinansowana przez UE budowa próbnej instalacji CCS czyli wychwytu i podziemnego składowania CO2. Docelowa instalacja ma ruszyć ok. 2015 r. a nowy blok energetyczny ma być do niej podłączony.

Obecnie łączna moc zainstalowana w elektrowniach koncernu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wynosi około 8000 MW, uruchomienie nowego bloku zwiększy potencjał wytwórczy o ponad 10 proc.