Jeszcze w tym roku PGNiG ruszy z wykonywaniem odwiertu w poszukiwaniu gazu łupkowego na koncesji Tomaszów Lubelski. PGNiG nadal stara się też o pozyskanie kolejnych koncesji. Analizuje dane geologiczne i jakkolwiek te najbardziej obiecujące są już zajęte, zostało jeszcze trochę terenu do podziału.
W sumie na terenie Polski PGNiG posiada 15 koncesji na poszukiwanie konwencjonalnych i niekonwencjonalnych złóż węglowodorów. Obecnie m.in. intensywnie działa na koncesji Wejherowo. Spółka z wierceniami wystartowała w Markowoli na Lubelszczyźnie.
Amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) oszacowała, że w Polsce znajduje się 5,3 bln m3 gazu łupkowego, który można wydobyć. Tym samym posiadamy największe zasoby tego paliwa pośród krajów europejskich. Nasze zapotrzebowanie krajowe może być zaspokojone na trzy stulecia.
Dotychczas w kraju wydano już ponad 100 koncesji na poszukiwanie gazu niekonwencjonalnego. Paliwa w Polsce szukają też największe koncerny światowe jak np. amerykański ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips czy Lane Energy z Wielkiej Brytanii.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.