Spółka ABB, dostawca technologii energetyki i automatyki, podpisał kontrakt o wartości około 1 miliarda dolarów z TenneT, holendersko-niemieckim operatorem sieci przesyłowej, na budowę linii elektroenergetycznej 320 kV łączącej morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym z niemiecką siecią energetyczną na kontynencie.
Fot. ABB
To największe zamówienie dotyczące linii przesyłowej w historii ABB. Według umowy stworzony zostanie największy na świecie morski system przesyłu prądu stałego wysokiego napięcia HVDC (high-voltage direct current) o mocy ponad 900 MW, który utrzyma straty energii elektrycznej na poziomie mniejszym niż 1 procent na każdej ze stacji przekształtnikowych. Za jego pośrednictwem czysta energia elektryczna pozyskana z wiatru trafi w 2015 roku do 1,5 miliona gospodarstw domowych.
ABB zaprojektuje, zbuduje, dostarczy i zainstaluje platformę morską, morskie i lądowe stacje przekształtnikowe oraz lądowe i morskie systemy okablowania. Innowacyjna i przyjazna środowisku technologia HVDC Light firmy ABB umożliwi przesył energii elektrycznej z 400-megawatowej elektrowni wiatrowej MW Gode Wind II i innych elektrowni wiatrowych do morskiej stacji przekształtnikowej HVDC, która z kolei prześle energię elektryczną do znajdującej się na lądzie stacji HVDC w Doerpen na niemieckim wybrzeżu za pomocą podmorskich i podziemnych kabli o długości 135 kilometrów. Ostatecznie, ze stacji w Doerpen popłynie prąd do niemieckiej sieci.
„Morskie elektrownie wiatrowe stają się głównym źródłem energii odnawialnej w Europie produkowanej na dużą skalę. Ich wykorzystanie umożliwia osiągnięcie zakładanych celów w zakresie emisji dwutlenku węgla i zmniejszenia negatywnego wpływu na środowisko” – powiedział Peter Leupp, szef dywizji Systemy Energetyki w Grupie ABB. „ABB znajduje się w wyjątkowej sytuacji, ponieważ jest samodzielnym wytwórcą stacji przekształtnikowych, kabli i półprzewodników, czyli kluczowych elementów systemów HVDC i zainwestowała znaczne środki w te technologie”.
Dzięki zastąpieniu produkcji energii elektrycznej wykorzystującej paliwa kopalne, produkcją wykorzystującą źródła odnawialne, morska sieć, której uruchomienie planowane jest na 2015 rok, umożliwi uniknięcie emisji ponad 3 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Obecnie całkowita moc energii wiatrowej w Niemczech wynosi 27 gigawatów, co w około 8 procentach pokrywa zapotrzebowanie tego kraju na energię elektryczną. W planach jest podwojenie tej liczby do 2020 roku. To trzeci kontrakt na podłączenie elektrowni wiatrowej do sieci podpisany przez ABB w Niemczech, po kontrakcie na połączenie 800 MW Dolwin1 w minionym roku oraz umowie na projekt BorWin1.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.