W dniach 21-22 września w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja oraz XVI Międzynarodowe Targi - NAFTA i GAZ 2011. Patronat honorowy nad wydarzeniem zorganizowanym przez Zarząd Targów Warszawskich S.A. objęli m.in. Minister Gospodarki, Minister Skarbu Państwa, Ministerstwo Środowiska, Rektor AGH, Polska Izba Przemysłu Chemicznego oraz Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego.
Fot. inzynieria.com
Konferencja była miejscem wymiany poglądów i doświadczeń pomiędzy przedstawicielami sfer rządowych, biznesowych i naukowych. Wzięli w niej udział m.in. członkowie polskiego rządu, przedstawiciele kluczowych firm branży paliwowej, a także uznane w tym sektorze autorytety naukowe. W trakcie wydarzenia poruszane były tematy dotyczące stanu obecnego i rozwoju sektora paliwowo-energetycznego nie tylko w kraju, ale też za granicą.
W ciągu dwóch dni konferencji odbyło się sześć sesji poświęconych różnorodnym zagadnieniom związanych z branżą. Pierwsza z nich poruszała tematykę strategii dla polskiego sektora nafty i gazu. Dotyczyła m.in. działania koalicji rządowej i opozycji w sektorze nafty i gazu w ciągu ostatnich 10 lat oraz wyzwań i koniecznych zmian w aspekcie programów wyborczych partii. Ponadto odbyła się dyskusja z przedstawicielami branży na temat aktualnych problemów branży.
Druga część obejmowała zagadnienia związane z gazem w energetyce. Uczestnicy mogli wysłuchać wystąpień porównujących m.in. energetykę polską z europejską, a także gaz i węgiel w kontekście konkurujących surowców. Co więcej, poruszano tematy: energii z gazu w obliczu strategii Unii Europejskiej, energetyki gazowej w aspekcie bezpieczeństwa energetycznego i dostaw z Rosji, jak również bieżących projektów i perspektyw inwestycji.
Kolejna sesja obejmowała swym zakresem rafinerie: regulację, prywatyzację i konkurencję. Omówiono wówczas następujące zagadnienia: wyniki rynku naftowego w Polsce w I półroczu 2011 r., światowy i europejski rynek rafineryjny, europejskie regulacje i wymagania jako wyzwanie dla producentów paliw, prywatyzacje i zmiany własnościowe na polskim rynku oraz rafinerie wobec wyzwań logistycznych.
W dalszej części poruszono temat rynku biopaliw, a konkretnie: przepisów unijnych w kontekście wdrożenia w Polsce, wyzwań stojących przed rafineriami, opłacalności produkcji i stosowania biopaliw w naszym kraju. Największym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się kolejna sesja, dotycząca pierwszych oceny poszukiwania gazu łupkowego w Polsce. Omówiono m.in. doświadczenia z dotychczasowych wierceń i analiz, wyzwania środowiskowe i regionalne, a także model prawny i biznesowy wydobycia gazu łupkowego w naszym kraju.
Ostatnia sesja była poświęcona kwestii nowych rurociągów i bezpieczeństwa dostaw, m.in. interkonektorom oraz rosyjskiemu rurociągowi gazowemu Nord Stream i naftowemu BTS-2.
NAFTA i GAZ to również targi, które stworzyły ponad 20 wystawcom możliwość prezentacji swojej oferty dla przemysłu naftowego i gazownictwa. Dzięki targom firmy działające w branży paliw mogły spotkać się z dostawcami, zapoznać z nowymi produktami i technologiami, a także nawiązać kontakty biznesowe.
Konferencja była idealną okazją do podjęcia przez przedstawicieli różnych środowisk związanych z branżą szerszej dyskusji dotyczącej zagadnień przemysłu naftowego i gazownictwa. Już dziś zapraszamy na X Międzynarodową Konferencję oraz XVII Międzynarodowe Targi - NAFTA i GAZ 2012.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.