Z przedstawionych w MG wstępnych danych wynika, że kilka firm deklaruje w sumie łączne wydobycie na poziomie 40 – 50 mld m3 gazu łupkowego w ciągu roku. Dla porównania przypomnijmy, że z eksploatowanych krajowych złóż gazu obecnie wydobywane jest 4,3 mld m3 gazu rocznie. Zapotrzebowanie Polskie na surowiec to około 14,5 mld m3, a w ciągu kilku lat prognozowany jest wzrost do poziomu około 18 mld m3.

Okazuje się więc, że jeśli takie wielkości zostaną zachowane, będziemy mieć znaczny nadmiar paliwa, szacowany nawet na około 35 mld m3 gazu rocznie. Dlatego konieczne będzie znalezienie odbiorców zewnętrznych, którzy kupią polski gaz.

Z prognozowanym wydobyciem związana jest działalność operatora systemu gazowniczego - spółki Gaz-System. Na wielką skalę rozbudowuje system gazociągów. W sumie do 2014 r. ma powstać około 1000 km rurociągów gazowych. Spółka inwestuje też w rozbudowę połączeń z sąsiednimi krajami. Niedawno uruchomiony został interkonektor z Czechami, wcześniej uzyskaliśmy połączenie z Niemcami. W ubiegłym tygodniu otwarto zmodernizowaną tłocznię gazu Jarosław II - jeden z ważniejszych obiektów polskiego systemu przesyłowego. To nie koniec planów Gaz-Systemu, bo w kolejnych latach (2014 – 2017) ma powstać jeszcze 800 km gazociągów oraz połączenie transgraniczne ze Słowacją. Brane jest też pod uwagę połączenie systemu gazowego Polski i Litwy.