Na środę zapowiedziane jest ogłoszenie przez Komisję Europejską rozporządzenia dotyczącego nowego funduszu infrastrukturalnego w budżecie unijnym na lata 2014-20. Wartość projektów zwanych autostradami energetycznymi to 9,1 mld EUR. W dokumencie znajduje się osiem projektów energetycznych, z których aż pięć to takie, z których skorzysta nasz kraj.
sxc.hu
Jednym z takich przedsięwzięć jest budowa gazowego korytarza Południe - chodzi o połączenie regionu bałtyckiego z krajami leżącymi nad Adriatykiem, Morzem Egejskim i Morzem Czarnym. Dzięki temu zdecydowanie powiększy się bezpieczeństwo dostaw. W perspektywie realizacji tego projektu duże znaczenie ma mieć budowany w Świnoujściu terminal LNG.
Korytarz łączący północ i południe Europy ma być utworzony dla przesyłu energii elektrycznej. Zakłada się modernizację linii i budowę nowych, mających połączyć kraje centralne z południowo-wschodnimi. Zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego ma być osiągnięte m.in. poprzez włączanie do sieci elektrowni generujących prąd z odnawialnych źródeł energii. Zakłada się również połączenia energetyczne pomiędzy Polską, Danią, Finlandią i Szwecją.
Kolejny projekt, w którym zakładany jest udział naszego kraju to połączenie gazowe mające na celu dostarczane surowca znad Morza Kaspijskiego do Europy. Innym z projektów, które mają zyskać uwagę i wsparcie unijne jest połączenie gazowe z Litwą, które bez dotacji ze wspólnotowego budżetu nie ma szans powstać.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.