Obecnie PGNiG posiada 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków w naszym kraju. Spółka przeprowadziła już odwierty w okolicach Markowoli i Lubocina, a na początku przyszłego roku kolejny odwiert zostanie zrealizowany na koncesji Tomaszów Lubelski.

Jak poinformował Krogulec, w 2014 r. PGNiG zamierza rozpocząć produkcję gazu z odwiertu Lubocino. Na początku może ona sięgnąć 200 m3 na minutę, jednak po kilkunastu miesiącach ma wynosić około 40-60 m3 na minutę.

Dotychczas wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego na terenie naszego kraju. Należą one m.in. do polskich firm: PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskich: ExxonMobil, Chevron, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.

Złoża możliwego do eksploatacji gazu łupkowego w Polsce szacuje się na 5,3 bln m3 – jest to  najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których amerykańska Agencja ds. Energii przeprowadziła badania (raport dotyczył 32 krajów). Zdaniem badaczy taka ilość gazu powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.