8 listopada br. miało miejsce uroczyste otwarcie pierwszej nitki Gazociągu Północnego. Bliźniacza rura zostanie uruchomiona za rok. Dzięki temu do Europy Zachodniej będzie mogło płynąć 55 mld m3 gazu rocznie.
Fot. Nord Stream AG
Na razie trwają prace związane z układaniem drugiej nitki Nord Stream a szczegóły przyszłorocznego zakończenia inwestycji nie są jeszcze znane, bo istnieje wiele istotnych czynników, które mogą mieć wpływ na przebieg działań konstrukcyjnych. Póki co prace przebiegają zgodnie z planem, jednak w perspektywie jest zima, od której wiele będzie zależeć. Dotychczas ułożono już około 840 km połączenia.
Gaz z rosyjskich złóż przesyłany jest od 8 listopada po dnie Morza Bałtyckiego na dystansie ponad 1200 km do Niemiec. Stamtąd dystrybuowany jest rurociągiem OPAL na południe. Udostępnioną niedawno linią, należącą w 51% do Gazpromu, można rocznie przesyłać 27,5 mld m3 surowca. Gaz pozyskiwany jest z syberyjskiego złoża Jużno-Russkoje, a w perspektywie do Europy popłynie też surowiec ze złoża Sztokman na Morzu Barentsa.
Dostawy z Rosji na podstawie już podpisanych kontraktów będą realizowane do Niemiec, Danii, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.