Choć ropa naftowa będzie nadal najczęściej wykorzystywanym paliwem, rozkład sił pomiędzy źródłami energii będzie się zmieniać. Stanie się to poprzez działania zmierzające do ograniczania emisji dwutlenku węgla, większe wykorzystanie mniej emisyjnego gazu ziemnego i poprawę efektywności energetycznej w takich sektorach jak transport, gdzie popularność będą zdobywały pojazdy hybrydowe, które zużywają mniej paliwa. Eksperci uważają, że w 2040 roku połowa wykorzystywanych pojazdów osobowych będzie pojazdami hybrydowymi, w porównaniu do 1 proc. dzisiaj.  

Gaz ziemny nadal będzie najszybciej rozwijającym się źródłem energii, a popyt na niego wzrośnie o około 60 proc. od 2010 do 2040 roku. Wzrost ten będzie szczególnie silny w regionie Azji i Pacyfiku, gdzie zapotrzebowanie na gaz ziemny ma wzrosnąć trzykrotnie w ciągu następnych 30 lat. Eksperci prognozują, że w 2040 roku wydobycie gazu niekonwencjonalnego (m.in. łupkowego) będzie stanowiło 30 proc. całkowitego światowego wydobycia tego surowca. Rola gazu będzie wzrastać kosztem węgla.

Analitycy firmy szacują, że globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie o 80 proc. do 2040 roku. Popyt na energię produkowaną z elektrowni atomowych ma się podwoić do 2040 roku. Rozwijać się będę także odnawialne źródła energii. Za 30 lat ponad 15 proc. światowej energii elektrycznej ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Najszybciej rozwijającym się sektorem będzie energetyka wiatrowa.