Przedsięwzięcie wpisuje się w postępującą liberalizację rynku gazu. „Granica energetyczna została przesunięta. Dziś integrujemy się z zachodnim rynkiem gazu.” – powiedział na otwarciu Mikołaj Budzanowski Minister Skarbu Państwa. „Inwestycja w Lasowie jest symbolem wolności wyboru, ale także przykładem nowoczesnego, twórczego myślenia.” – dodał.

Dostęp do łącznika w Lasowie ma każdy uczestnik rynku, a GAZ-SYSTEM S.A. w otwartej procedurze przydzielił przepustowość m.in. dla PKN Orlen czy Zakładów Chemicznych Police. Ponadto łącznik otwiera perspektywy zakupu gazu na konkurencyjnym rynku europejskim, po cenie niższej niż na granicy wschodniej.

„Zmodernizowany system przesyłowy na Dolnym Śląsku umożliwi przesył zwiększonych ilości gazu ziemnego do Polski z kierunku zachodniego. Rozbudowa punktu przesyłowego w Lasowie pozwoli na wzrost importu surowca z 1 mld m3 do około 1,5 mld m3 rocznie, co wpłynie na zwiększenie niezależności polskiego systemu gazowego od dostaw surowca ze Wschodu. Ponadto zrealizowane inwestycje podniosą poziom bezpieczeństwa energetycznego i elastyczności pracy całego systemu przesyłu gazu ziemnego w rejonie województwa dolnośląskiego.” – powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A.

Gazociąg Jeleniów - Dziwiszów jest ostatnim elementem programu rozbudowy systemu przesyłowego gazu ziemnego na Dolnym Śląsku w rejonie Lasowa, który obejmował następujące inwestycje:
-budowę gazociągu Węzeł Jeleniów–Tłocznia Jeleniów (około 1 km, średnica 500 mm),
-budowę gazociągu Jeleniów–Dziwiszów (o średnicy 500 mm i długości około 65 km),
-budowę gazociągu Taczalin–Radakowice–Gałów (o średnicy 500 mm i długości ok. 39 km),
-modernizację gazociągu Dziwiszów–Taczalin (podniesienie ciśnienia roboczego),
-rozbudowę przepustowości punktu pomiarowego w Lasowie na granicy polsko – niemieckiej.

Stały rozwój systemu polskich gazociągów przesyłowych, a także połączeń międzysystemowych i terminalu LNG w Świnoujściu jest istotny z punktu widzenia liberalizacji rynku gazu, ponieważ przyczyni się do zwiększenia konkurencji, umożliwi nowym podmiotom korzystanie z sieci przesyłowej oraz zapewni możliwość zakupu tańszego surowca na europejskim rynku. W 2011 r. dzięki zrealizowanym inwestycjom oraz usłudze wirtualnego rewersu na gazociągu jamalskim GAZ-SYSTEM S.A. zwiększył techniczne możliwości importu gazu ziemnego z nowych kierunków do Polski o 3,3 mld m3, co stanowi ponad 30% dotychczasowego importu.

Równolegle z zakończoną modernizacją infrastruktury w regionie Dolnego Śląska, GAZ-SYSTEM S.A. przygotowuje program dalszej rozbudowy punktu wejścia w Lasowie. W związku z tym ogłoszona została Procedura Badania Rynku w zakresie dalszego zwiększenia przepustowości w punkcie wejścia Lasów w latach 2016-2025. Jej rezultaty potwierdziły duże zainteresowanie potencjalnych odbiorców dalszą rozbudową połączenia na granicy polsko-niemieckiej. Powstająca na Dolnym Śląsku infrastruktura w przyszłości stanie się częścią zintegrowanego oraz efektywnego technicznie europejskiego systemu przesyłowego zgodnie ze wspólnotową ideą solidarności energetycznej.

Zrealizowana rozbudowa systemu przesyłowego w rejonie Lasowa dofinansowana jest z dwóch programów unijnych: Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Europejskiego programu energetycznego na rzecz naprawy gospodarczej (European Energy Programme for Recovery).

W ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko realizowana była budowa gazociągu Jeleniów – Dziwiszów, której wartość dofinansowania wynosi około 43,9 mln zł.

Pozostałe inwestycje wchodzące w skład rozbudowy infrastruktury na Dolnym Śląsku uzyskały dofinansowanie z Komisji Europejskiej w wysokości ponad 14,4 mln EUR, w ramach programu European Energy Programme for Recovery (EEPR). Program ten ma przyczynić się do podniesienia bezpieczeństwa dostaw energii dzięki rozbudowie transgranicznej infrastruktury w Unii Europejskiej.