Jak poinformował Exxon Mobil, dwa szyby eksploracyjne koncernu, które zostały wydrążone w 2011 r. w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce, nie przedstawiają perspektyw komercyjnych. Czy to początek końca polskich marzeń o gazie z łupków?
Fot. sxc.hu
Pomimo że amerykański koncern odkrył gaz z łupków w odwiertach, surowiec nie wypłynął na powierzchnię w „dostatecznej ilości, aby mogło to uzasadniać rozpoczęcie produkcji” - poinformował David Rosenthal, wiceprezydent koncernu.
Jak zaznacza agencja Bloomberg, może to pokrzyżować nasze plany zdobycia pozycji producenta energii i tym samym gazowego uniezależnienia się od Rosji.
Zdaniem specjalistów niepowodzenie Exxonu wskazuje na to, że formacje łupków w naszym kraju stanowią większe wyzwanie niż przypuszczano. Oznacza to zwiększenie kosztów w przypadku ewentualnej eksploatacji surowca.
Jak oszacował amerykański Departament Energii wiosną ubiegłego roku, w polskich skałach łupkowych znajduje się 5,6 bln m3 gazu nadającego się do wydobycia. Obecnie kilka międzynarodowych koncernów, m.in. Chevron i Talisman Energy, badają polskie złoża pod kątem eksploatacji.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.