Techniczne możliwości udziału Czarnogóry w projekcie South Stream zostały już omówione. O chęci przystąpienia kolejnego kraju do tej inwestycji Gazprom poinformował pod koniec 2011 r. W konsekwencji podjęto decyzję o opracowaniu studium wykonalności dla budowy nowego odgałęzienia.

Budowa Gazociągu Południowego ma na celu dywersyfikację dróg dostaw rosyjskiego gazu do Europy. Lądowe części połączenia będą budowane w oparciu o umowy z Bułgarią, Serbią, Węgrami, Grecją, Słowenią, Chorwacją i Austrią. Część podmorską sfinansują: Gazprom (50%), ENI (20%), Wintershall Holding GmbH (15%), EDF (15%).

Jakkolwiek według wcześniejszych planów budowa połączenia miała się rozpocząć w przyszłym roku, pod koniec grudnia 2011 r. Władimir Putin ogłosił, że podjęcie realizacji możliwe jest wcześniej. Na zmianę planów wpływ miała zgoda Turcji na poprowadzenie gazociągu przez jej strefę ekonomiczną na Morzu Czarnym. Według informacji Gazpromu ze stycznia br. budowa ma ruszyć w grudniu.

Gazociągiem Południowym rosyjski gaz popłynie północną nitką do Austrii i Słowenii, a południową - do Włoch. Planowane są też odnogi do Chorwacji i do Czarnogóry.