Jak informuje PAP powołując się na serwis Nuclear Engineering International, rosyjska spółka Rosatom rozpoczęła prace związane z wykonawstwem fundamentów żelbetowych pod pierwszy z reaktorów. W rejonie Kaliningradu powstaną dwa reaktory, każdy o mocy ok. 1200 MW. Pierwszy z reaktorów powinien być gotowy w 2017, a drugi – rok później. Zdaniem Rosatomu elektrownia będzie kosztować ponad 5 mld USD. Dodatkowy 1 mld USD może być potrzebny na sieci przesyłowe.
Fot. Rosatom
Rosjanie nie zagwarantowali sobie dotychczas umów na odbiór energii elektrycznej z tej siłowni. Należy przy tym pamiętać, że w Obwodzie Kaliningradzkimi jest nadmiar energii na rynku, zwłaszcza po uruchomieniu elektrociepłowni gazowej przez Gazprom. W związku z tym prawie całą produkcję z nowej inwestycji trzeba będzie przeznaczyć na eksport.
Jako prawdopodobnych odbiorców energii wymienia się firmy z Niemiec., Włoch i Hiszpanii. Zaproszenia do współpracy nie podjęły spółki energetyczne z Polski. Polska spółka PGE planuje własne inwestycje w elektrownie atomowe. Podobnego zdania są także Litwini, którzy prowadzą zaawansowane rozmowy z japońskim koncernem Hitachi w sprawie budowy nowej siłowni atomowej na ich terenie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.