Projekt ustawy o OZE jest już po konsultacjach społecznych. Ministerstwo Gospodarki wprowadziło niego szereg zmian, które zdaniem prezesa PSEW Krzysztofa Prasałka należy ocenić pozytywnie. Jak zapowiedział dyrektor departamentu energii odnawialnej MG Janusz Politowski, resort będzie starał się spełnić w projekcie ustawy maksimum oczekiwań, jakie pojawiły się w konsultacjach.

Do pozytywnych zmian wprowadzonych do projektu należy zaliczyć zapowiedź powrotu do koncepcji gwarancji zakupu energii od wszystkich rodzajów OZE przez sprzedawcę z urzędu, po corocznie waloryzowanej średniej cenie rynkowej. Pierwotnie MG proponowało ograniczyć go tylko do najmniejszych źródeł – tzw. mikroinstalacji.

Kolejną dobrą zmianą jest zagwarantowanie wysokości współczynnika korygującego na 15 lat dla danej instalacji OZE. „Współczynnik określa wysokość wsparcia, jakie otrzymuje dana instalacja. Zmiany w projekcie ustawy zakładają, że przyznany w momencie uruchomienia danej instalacji współczynnik przez 15 lat będzie stały, niezależnie od zmian, jakie w tym czasie mogą się pojawić w prawie” – informuje PAP.

Ponadto zaproponowano ochronę inwestycji w toku przewidująca, że instalacja OZE, która zostanie ukończona przed wejściem w życie ustawy, otrzyma pełne wsparcie i ewentualne późniejsze jego ograniczenie przez ustawę tej instalacji nie obejmie.Co więcej, w ustawie ma znaleźć się zapis, zgodnie z którym instalacja OZE będzie miała pierwszeństwo w przyłączeniu do sieci przed instalacją nie będącą odnawialnym źródłem energii.

Zdaniem Prasałka pozytywną zmianą jest również zapowiedź stopniowego wycofywania się ze wspierania współspalania biomasy z węglem w dużych elektrowniach. Aktualnie 55% sumy wsparcia z budżetu trafia do tych instalacji, a nie powoduje to pojawiania się nowych mocy.Obecnie departament energii odnawialnej MG pracuje nad weryfikacją wszystkich danych, a analizy pojawią się w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Zdaniem Piotra Łuby z firmy doradczej PwC „projekt ustawy zmienia trzy zasadnicze elementy przedsięwzięć: współczynnik korygujący, okres wsparcia i limit wzrostu pomocy w przyszłości. Ustawa sprawi, że inwestor będzie znał warunki funkcjonowania projektu przez najbliższe lata; to istotna zmiana w bardzo dobrym kierunku: - informuje PAP.

Zmiany w projekcie pozytywnie ocenił także senator Norbert Obrycki, szef senackiego zespołu energii odnawialnej. „Tym projektem zbliżamy się do standardów krajów o większym udziale OZE, dzięki niemu Polska będzie miała szanse realizacji ambitnych planów UE” – podkreślił.