Koncern KGHM zastanawia się nad możliwością wykorzystania w Polsce technologii elektrowni modułowych o mocy od kilkudziesięciu do kilkuset megawatów. Z prowadzonych badań wynika, że tego typu elektrownie modułowe są tańsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu od wielkich elektrowni jądrowych.
Herbert Wirth, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź. Fot. Newseria
KGHM rozważa kwestię dostawy grafenu na potrzeby budowy takich elektrowni. „To jest pewna idea, projekt realizowany przez naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej i o którym KGHM też zaczął dyskutować, bo wydaje się to fantastycznym pomysłem. Jak patrzę na to, jak jest skonstruowana taka jądrówka, oczyma wyobraźni widzę, co mógłbym do niej dostarczać” - słowa Herberta Wirtha, prezesa zarządu KGHM Polska Miedź cytuje Newseria. Rodzime złoża grafitu nie są wystarczająco dobre jakościowo, jednak można go sprowadzić z zagranicy, np. z Ukrainy. Pozostaje jednak pytanie, czy taka technologia się przyjmie.
Koncern myśli również o wykorzystywaniu jej do produkcji energii na własne potrzeby. Potem pomysł taki mógłby być realizowany w wielu zarówno małych jak i dużych zakładach. Na razie trwają w tej kwestii badania, które zakończą się najwcześniej w 2020 r.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.