Jakkolwiek nie jest to imponujący wynik, to prace nieustannie są prowadzone, a im bardziej będą intensywne, tym szybciej będziemy wiedzieć, jakimi w rzeczywistości zasobami tego niekonwencjonalnego gazu dysponujemy i jakie są możliwości wydobycia komercyjnego. Szczególne znaczenie w postępie tych prac ma mieć porozumienie pięciu gigantów energetycznych, którzy mają wspólnie zająć się tym tematem, łącząc siły i doświadczenie z kilku dziedzin. Na mocy podpisanej w ubiegłym tygodniu umowy wspólne prace ruszą na koncesji Wejherowo, należącej do PGNiG, i właśnie tam najwcześniej może ruszyć wydobycie paliwa na skalę przemysłową.

Dopiero pod koniec 2013 r. znany ma być raport dotyczący kompleksowej oceny oddziaływania eksploatacji gazu ze złóż niekonwencjonalnych na środowisko. Wykonanie takich badań zostało zlecone przez Ministerstwo Środowiska. Badania prowadzone są na trzech głównych obszarach Polski, gdzie zlokalizowano największe złoża węglowodorów: Pomorze, Podlasie i Lubelszczyzna.

Koncesje na poszukiwanie gazu łupkowego są wydawane od końca 2007 r. dotychczas przyznano ich 111. Na podstawie przydzielonych koncesji szacuje się, że do 2021 r. w sumie zostanie wykonane 308 odwiertów (122 odwierty obligatoryjne i 186 opcjonalne).

Gaz łupkowy: porozumienie pięciu firm