Umowa określa zasady współpracy stron w zakresie umożliwienia zawierania umów kupna i sprzedaży zawartych na giełdzie gazu, określając między innymi szereg technicznych aspektów wzajemnego przekazywania informacji niezbędnych do funkcjonowania giełdy gazu, takich jak:

- szczegółowe procedury przekazywania nominacji przez TGE do GAZ-SYSTEM,

- zasady realizacji przez GAZ-SYSTEM nominacji otrzymanych od TGE,

- ustalenia techniczne dotyczące bezpieczeństwa transmisji danych pomiędzy stronami.

Generalną zasadą, przyjętą w umowie (wynikającą z IRiESP) jest, że transakcje zawarte na giełdzie gazu są ważne i skuteczne pomiędzy stronami i podlegają realizacji przez GAZ-SYSTEM. TGE w wyniku transakcji zawartych na giełdzie gazu będzie składać nominacje w imieniu i na rzecz Zleceniodawców Usługi Przesyłowej. Użytkownicy giełdy będą mogli zgłosić transakcje zawarte na niej do fizycznej realizacji przez GAZ-SYSTEM, pod warunkiem zawarcia umowy przesyłowej z GAZ-SYSTEM S.A.

Podpisanie umowy z GAZ-SYSTEM, wraz z odpowiednim przydziałem zdolności dla punktu wirtualnego powiązanego z giełdą, jest niezbędnym elementem udziału w giełdzie gazu  na TGE S.A.Umowa pomiędzy GAZ-SYSTEM i TGE została zawarta w następstwie dwóch faktów: 24 lipca 2012 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej.  4 września 2012 r. Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmiany w Regulaminie Obrotu Rynku Towarów Giełdowych Towarowej Giełdy Energii S.A. o zapisy niezbędne do wykonywania transakcji zawartych na giełdzie, których przedmiotem będzie gaz ziemny.

„Umowa GAZ-SYSTEM z TGE łączy giełdę gazu i fizyczną realizację dostaw w całość, która ma szanse przyczynić się do liberalizacji handlu gazem ziemnym. Rolą giełdy gazu w warunkach polskich ma być bowiem umożliwienie wejścia nowych podmiotów na rynek hurtowy (co docelowo doprowadzi do  uwolnienia rynku  od monopolu jednego sprzedawcy). Ponadto giełda gazu pozwoli na obiektywizację ceny surowca dzięki czemu docelowo powstaną warunki dla uwolnienia cen gazu spod taryfikacji”- powiedział Jan Chadam, Prezes Zarządu GAZ-SYSTEM S.A. 

„Giełda gazu w Polsce jest już niemalże faktem. Towarowa Giełda Energii jest technicznie i organizacyjnie przygotowana do rozpoczęcia hurtowego obrotu tym surowcem. Dzięki klarownemu określeniu obowiązków spoczywających na każdej ze stron odpowiedzialnej za organizację giełdowego rynku gazu w Polsce, już wkrótce zaistnieje możliwość sprzedaży oraz zakupu paliwa gazowego po cenach ustalonych na zasadach rynkowych i przy zachowaniu pełnej anonimowości transakcji” – powiedział Ireneusz Łazor, Prezes Towarowej Giełdy Energii S.A.