Nasze strategiczne rezerwy gazu są obecnie niewystarczające - mogą zaspokoić zaledwie 12% potrzeb. Jest to efekt zbyt małej liczby podziemnych magazynów (tzw. PMG). Choć powstają nowe tego typu obiekty, konieczna jest budowa kolejnych.
Podziemny magazyn gazu w Wierzchowicach. Fot. PGNIG S.A.
„W Polsce brakuje 3 mld m3 pojemności magazynowych. Na niecałe 15 mld m3 gazu, który zużywamy, dysponujemy magazynami o pojemności 1,8 mld m3. To nie gwarantuje elastyczności handlowej – podkreśla Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.
Gaz-System analizuje budowę dwóch nowych, podziemnych obiektów, w których można przechowywać rezerwy surowca: w kawernach w okolicach Włocławka, jak również w jednym z wyeksploatowanych złóż. „Na razie nie podjęliśmy decyzji, czy zrealizujemy jeden z tych projektów, czy obydwa” powiedział DGP Jan Chadam, prezes spółki.
Gaz-System nie ma doświadczenia w budowie tego typu obiektów, dlatego próbuje pozyskać partnera. Jeszcze w tym roku ma podpisać porozumienie z austriacką firmą RAG. Zgodnie z planem pierwszy magazyn mógłby zostać oddany do użytku za pięć lat.
Obecnie w Polsce działa sześć dużych oraz kilka mniejszych magazynów do przechowywania surowca. Należą one do PGNiG, które buduje kolejne obiekty. Mają być one oddawane w 2012, 2014, i 2018 r. Dzięki tym bardzo kosztownym przedsięwzięciom do 2020 r. pojemność wzrośnie do ponad 3 mld m3, jednak to nadal będzie za mało. Magazyny gazu w Polsce budować będą również UGS Energy (obiekt pod Szczecinem o pojemności 1,5 mld m3 – budowa ruszy w 2015 r.) oraz Emfesz (plan uruchomienia magazynu o pojemności 0,25 mld m3 w Wielkopolsce).
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.