Gazprom ogłosił, że zbuduje gazociąg łączący Jakucję i Władywostok. Instalacja będzie miała 3,2 tys. km długości, a jej zdolności przesyłowe określono na 61 mld m3 gazu w ciągu roku. Budowa magistrali ma się zakończyć w 2017 r.
Fot. z archiwum Gazpromu
Budowa tego gazociągu wynika z rozpoczęcia eksploatacji złoża ropo- i gazonośnego Czajadinskoje w Republice Sacha w Jakucji na Syberii. Zasobność złoża szacuje się na 1,2 bln m3 gazu. Wielkość zasobów ropy naftowej i kondensatu oceniania się na 79,1 mln t. Zgodnie z obecnymi założeniami, ropa będzie tam wydobywana już za dwa lata, a gaz - od roku 2017. Zagospodarowanie złoża bezpośrednio związane jest z budową gazociągu, który będzie powstawał w bardzo trudnych warunkach naturalnych i klimatycznych, w terenach, gdzie temperatura spada nawet poniżej 50 st. C.
W dalszej kolejności Gazprom zamierza rozbudowywać infrastrukturę paliwowo-gazową, która pozwoli na eksploatację pola Kowykta, zlokalizowanego w Obwodzie Irkuckim. Ono ma również zostać połączone gazociągiem z Jakucją. Ta magistrala osiągnie długość 800 km. W planach jest również budowa rurociągu gazowego pomiędzy Irkuckiem i Krasnojarskiem, co spowoduje połączenie rosyjskiej azjatyckiej sieci gazowej z europejską.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.