Jak wynika z zapowiedzi Państwowego Instytutu Geologicznego, na początku przyszłego roku powinien zostać opublikowany najbardziej aktualny raport dotyczący krajowych zasobów gazu łupkowego. Raport będzie się opierać na najnowszych danych geologicznych.

Zaktualizowane dane geologiczne mogą „zmienić nawet 7-8 krotnie dotychczasowe szacunki zasobów surowca. Takie dane otrzymamy, jeśli doczekamy się wiercenia poziomego o odcinku co najmniej kilometra, w którym było przeprowadzone szczelinowane hydrauliczne i jeśli doczekamy się testu złożowego, który odpowie na pytanie, ile gazu wydostaje się z tego otworu” - powiedział w styczniu cytowany przez PAP dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego Jerzy Nawrocki.

Zdaniem specjalistów PIG, do powstania nowego raportu wystarczy szczelinowanie hydrauliczne wykonane na jednym otworze poziomym. Dotychczas jednak takiego zabiegu w Polsce nie wykonano. Pierwszy aktualnie jest przeprowadzany w Lubocinie (Pomorze) na koncesji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Na Lubelszczyźnie szczelinowanie planowane jest wiosną przez firmę Orlen Upstream.

Z ubiegłorocznego raportu PIG wynika, że występujące w Polsce zasoby gazu łupkowego zawierają się w przedziale od 346 do 768 mld m3. Jest to wielkość blisko dziesięciokrotnie mniejsza od szacunków amerykańskich (5,3 bln m3). Jak zaznaczono w raporcie, maksymalne zasoby surowca mogą wynieść nawet 1,92 bln m3.