Podczas spotkania premierów Polski (Donald Tusk) i Litwy (Algirdas Butkieviczius) strony podkreśliły znaczenie współpracy w obszarze szeroko pojętej energetyki, w tym planowanego gazociągu łączącego oba kraje. Połączenie to jest kluczowym projektem dla obu rządów i ma być środkiem przeciwko izolacji całego regionu - podkreślał Tusk.
Fot. GAZ-SYSTEM S.A.
„Obaj potwierdziliśmy jednoznaczne zainteresowanie wielką inwestycją, jaką byłoby połączenie gazowe, które również działałoby przeciw wykluczeniu tej części Europy - bo to dotyczy także północno-wschodniej części Polski, nie tylko Litwy, Łotwy i Estonii” - słowa polskiego premiera cytuje PAP.
Jakkolwiek budowa transgranicznego rurociągu to wielce kosztowne przedsięwzięcie, jego znaczenie dla obu krajów, ale też dla regionu jest ogromne, dlatego z pewnością zostanie wsparte finansowo ze środków unijnych.
Gazociąg Polska – Litwa
Gazociąg o długości 562 km łączący Polskę i Litwę miałby umożliwić przesyłanie do krajów bałtyckich 2,3 mld m3 gazu rocznie z możliwością rozbudowy przepustowości do 4,5 mld m3 . Za realizację tego projektu po stronie litewskiej odpowiadałby tamtejszy operator systemu przesyłowego – Lietuvos Dujos, a po stronie polskiej jego odpowiednik – GAZ-SYSTEM S.A. W opinii Komisji Europejskiej inwestycja ta pełniłaby istotną rolę w kształtowaniu zliberalizowanego rynku gazu w północno-wschodniej części Europy i przyczyniłaby się do eliminacji tzw. wysp energetycznych, czyli rejonów uzależnionych od dostaw z jednego kierunku. W lipcu ubiegłego roku spółce ILF Consulting Engineers Polska powierzono wykonanie studium wykonalności dla tego połączenia. Zlecenie powinno być zrealizowane w I kwartale br. i ma stanowić podstawę do dalszych prac nad projektem.
(Więcej o inwestycjach GAZ-SYSTEMU w: „Rozbudowa systemu przesyłowego gazu ziemnego”, Paliwa i Energetyka 1/2013 [04])
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.