Abengoa będzie odpowiedzialna za budowę instalacji i jej późniejszą eksploatację, natomiast BrightSource dostarczy projekt, wyposażenie i rozwiązania technologiczne. Wartość inwestycji szacuje się na 2,6 mld USD. Będzie to największa instalacja tego typu w skali globu. Prace budowlane rozpoczną się jesienią i potrwają do 2016 roku.

Koncepcja projektu pozwoli na znaczące ograniczenie terenu wymaganego pod inwestycję w porównaniu do klasycznej instalacji fotowoltaicznej. W wypadku projektu Palen będzie to teren o powierzchni 1520 ha. Elektrownie słoneczne typy CSP (Concentrated Solar Power) będą produkować energię wystarczającą do zasilenia 200 tysięcy gospodarstw domowych. Szacuje się, ze instalacja przez okres swojego istnienia przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 17 mln ton.

Solarna strefa energetyczna ulokowana w hrabstwie Riverside jest jedną z 17 planowanych przez amerykańskie władze. Mają one sukcesywnie powstawać na terenach stanów Arizona, Kalifornia, kolorado, Newada, Nowy Meksyk i Utah. Strefy zostaną przygotowane na terenach należących do państwa. Wśród najistotniejszych czynników lokalizacyjnych wymienia się nasłonecznienie, względy środowiskowe oraz dostępność energetycznych sieci przesyłowych.  

Zwierciadła, zwane heliostatami ogrzewane są energią słońca i kierują jego odbite  promienie na umieszczony centralnie na wysokiej wieży absorber. Wewnątrz absorbera krąży czynnik roboczy, którego pary napędzają turbinę. Zwierciadła są wyposażone w urządzenia sterujące i są naprowadzane w kierunku słońca.