Zyski i oszczędności PGNiG

PGNiG zyskało m.in. na podpisaniu aneksu do kontraktu jamalskiego, na mocy którego spadła cena gazu kupowanego w Rosji. W 2012 r. wzrosło wydobycie gazu i ropy, dzięki czemu poprawiły się wyniki w segmencie „Poszukiwanie i Wydobycie”. Wzrosła również sprzedaż w tym zakresie. 

Segment „Dystrybucja” zanotował o 12% wyższe wyniki finansowe w stosunku do poprzedniego roku - o 5% wzrósł wolumen dystrybuowanego gazu, taryfy dystrybucyjne są wyższe od lipca 2011 r. (średnio o 1,7%). Nastąpił wzrost wolumenu dystrybucji wśród odbiorców indywidualnych i mniejszych zakładów przemysłowych, pozyskano nowych klientów. Jeśli chodzi o sprzedaż gazu ziemnego, to wzrosła ona do około 15 mld m3, podczas gdy rok wcześniej było to 14,3 mld m3.

Więcej gazu od sąsiadów z Południa i Zachodu

Grupa czyni starania w kierunku kontynuowania dywersyfikacji źródeł gazu i rozwoju bazy magazynowej. Przygraniczne połączenie gazowe w Lasowie, tzw. wirtualny rewers na gazociągu jamalskim i interkonektor Moravia umożliwiły sprowadzenie blisko 2 mld m3 gazu z kierunku zachodniego i południowego. Wzrost w tym zakresie w porównaniu z rokiem poprzednim wyniósł około 400 mln m3. 

Wydobyto więcej ropy 

W 2012 r. o 5% wzrósł wolumen wydobycia ropy naftowej - do 492 tys. t. O 4% wyższa była też sprzedaż - wyniosła 485 mln m3 ropy. 

Wzrost bezpieczeństwa energetycznego - większa ilość gazu w magazynach

Dzięki rozbudowie systemu podziemnych magazynów gazu uzyskano zapasy w ilości 1,8 mld m3 na koniec ubiegłego roku. W roku poprzednim było to 1,5 mld m3.