„Odwiert Łebień LE-2H wykonała Lane Energy Poland sp. z o.o. (spółka z kapitałem amerykańskim) w czerwcu 2011 r. W sierpniu 2011 r. wykonano w jego odcinku poziomym (w skałach łupkowych ordowiku) szczelinowanie hydrauliczne metodą klasyczną” – podaje MŚ.

Od ponad miesiąca na koncesji Lębork trwa tzw. test produkcyjny, który ma potrwać do końca września br. Wypływ gazu najpierw stymulowano azotem, ale od 21 lipca br. błękitne paliwo płynie samoistnie. 

Najlepsze rezultaty w rozpoznawaniu złóż gazu łupkowego w Europie

Jak podkreśla Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, wyniki w pomorskim odwiercie gazu to dobra informacja nie tylko dla naszego kraju, ale też dla europejskiej geologii naftowej. 

„Wydajność odwiertu jest niższa niż na polach gazowych w USA i Kanadzie, natomiast jest to pierwszy tak dobry rezultat w historii rozpoznawania łupkowych złóż gazu ziemnego w Europie. Po pierwsze – horyzontem produktywnym są łupki ordowiku, po które sięgają inwestorzy na prawie wszystkich koncesjach w Polsce, po drugie – zastosowano typową technikę szczelinowania, nie użyto żadnych nowych metod stymulacyjnych odbiegających od sposobów wypraktykowanych na szeroką skalę w Ameryce. A co najważniejsze – po krótkiej stymulacji gaz wypływa samodzielnie od ponad miesiąca, w znacznych ilościach” - podkreśla.

Jego zdaniem dobre wyniki osiągnięte na Pomorzu powinny zachęcić inne firmy poszukujące gazu łupkowego w Polsce do przyspieszenia prac na koncesjach, tym bardziej, że od kilku dni obowiązują prostsze procedury oceny oddziaływania wierceń na środowisko.