Decyzja ministra skarbu umożliwiła spółce Polskie LNG S.A. podpisanie 10 września br. aneksu do umowy z konsorcjum realizującym inwestycję. Wykonawca zobowiązał się w nim, że terminal uzyska pozwolenie na użytkowanie do 30 grudnia przyszłego roku. Dokument reguluje również kwestie finansowe kontraktu i zakres dodatkowych prac prowadzonych przez konsorcjum. Wydłuża także okres jego odpowiedzialności za ewentualne wady w realizacji prac. „Wartość kontraktu, w związku ze zwiększonym zakresem prac i odpowiedzialności wykonawcy, została podwyższona w wyniku negocjacji umowy o 67,5 mln EUR” – podaje Polskie LNG S.A. Tym samym wykonawca otrzyma za wykonanie kontraktu 2,4 mld zł. Wynagrodzenie ma być wypłacane w transzach po realizacji istotnych kamieni milowych projektu. Jak podaje spółka Polskie LNG, przyczyną opóźnień w Świnoujściu jest m.in. kryzys w branży budowlanej. Stan zaawansowania prac w lipcu wyniósł ponad 65%.

Resort skarbu dopilnuje terminowego zakończenia prac

„Wraz z zatwierdzeniem nowego harmonogramu Minister Skarbu Państwa wdrożył nowe standardy nadzoru nad inwestycją. Nadzór na przebiegiem prac objął Sekretarz Stanu w MSP Zdzisław Gawlik, a inwestor – Polskie LNG oraz OGP Gaz-System jako koordynator inwestycji zostali zobowiązani do pilnego wdrożenia dodatkowych narzędzi niezbędnych dla efektywniejszego zarządzania projektem. Spółki zostały zobowiązane do niezwłocznego informowania MSP o wszelkich odchyleniach od założonego w nowym harmonogramie terminu realizacji inwestycji oraz o okolicznościach mogących mieć wpływ na termin zakończenia prac” – informuje MSP.

Terminal w Świnoujściu to unikatowa inwestycja w tej części Europy

Polski terminal LNG jest unikatową pod względem technologicznym inwestycją w południowo-wschodniej części Europy. Założono, że w początkowej fazie działania terminal będzie służył do odbioru 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie, a docelowo jego możliwości zostaną zwiększone do 7,5 mld m3. Wielkość dwóch zaprojektowanych zbiorników kriogenicznych odpowiada standardom światowym – będą mieć 40 m wysokości, średnicę wynoszącą 80 m, a pojemność każdego wyniesie 160 tys. m3

Więcej w tekście: Pierwszy polski terminal LNG

Zobacz fotogalerię z budowy terminalu LNG w Świnoujściu

 

 

 

Zobacz film nt. postępu prac na głównych obiektach terminalu LNG w Świnoujściu