23 września ustalone zostały zasady funkcjonowania oraz struktura własnościowa spółki PGE EJ1, którą powołano do budowy i eksploatacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Dokument w tej sprawie podpisały cztery spółki: PGE Polska Grupa Energetyczna, KGHM Polska Miedź, TAURON Polska Energia i ENEA.
Udziały w spółce PGE EJ1 rozdzielone
Uzgodniona i podpisana wczoraj dokumentacja jest projektem planowanej umowy wspólników. Spółki obejmą udziały w PGE EJ1 zgodnie z określonymi w niej warunkami. PGE ma mieć 70% udziałów w kapitale zakładowym PGE EJ1. Na rzecz pozostałych podmiotów sprzeda 438 tys. udziałów, co jest równowartością 30% w kapitale zakładowym spółki celowej powołanej do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Pozostałe podmioty (TAURON Polska Energia, KGHM Polska Miedź, ENEA) będą mieć po 10% udziałów w kapitale zakładowym PGE EJ1.
W umowie zawarto też zasady uczestnictwa poszczególnych podmiotów w projekcie przygotowania i realizacji inwestycji. Formalnie zostanie ona zawarta wówczas, gdy wszystkie organy korporacyjne wyrażą na to zgodę.
Przed rokiem spółki podpisały list intencyjny w sprawie kupna udziałów w PGE EJ1. Trzy miesiące temu zawarto porozumienie dotyczące kontynuowania prac związanych ze sporządzeniem projektu umowy nabycia udziałów w spółce. Ustalono, że obowiązuje ono do końca września, jednak z możliwością przedłużenia tego okresu o dodatkowe trzy miesiące.
Kiedy ruszy pierwsza polska elektrownia jądrowa?
Zgodnie z rządowymi planami w Polsce mają powstać dwie elektrownie jądrowe o mocy po około 3000 MW. Z ostatnich wypowiedzi prezesa PGE EJ1 - Aleksandra Grada wynika, że pierwszy blok zostanie uruchomiony pod koniec 2024 r.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.