Złoża niekonwencjonalne – zaostrzenie przepisów środowiskowych

Zgodnie z nowymi wytycznymi firmy zamierzające rozpocząć wiercenia związane z poszukiwaniem złóż niekonwencjonalnych mają uzyskiwać ocenę oddziaływania prac na środowisko. Teraz tego typu dokumentacja wymagana jest przed rozpoczęciem wydobycia. Taka zmiana spowoduje, że procedury administracyjne będą jeszcze bardziej czasochłonne, a całe postępowanie droższe. Już dziś opracowanie oceny oddziaływania na środowisko trwa nawet kilkanaście miesięcy. Jeśli nowe przepisy zostaną wprowadzone na etapie badawczym, proces wydobycia jeszcze oddali się bardziej w czasie, zwiększą się koszty, a tym samym rentowność inwestycji stanie się wątpliwa – wynika z wypowiedzi europosłów.

Wcześniej w Polsce w zakresie poszukiwania gazu w strukturach łupkowych obowiązywały ostrzejsze niż w UE przepisy środowiskowe. Wymagano od firm poszukiwawczych ocen na etapie poszukiwania. W tym roku przepis ten został zniesiony przez polski rząd dla większości wierceń, co znacznie ułatwiło działania.

O zaostrzenie przepisów dotyczących złóż niekonwencjonalnych i ocen środowiskowych wnioskował europoseł z Włoch - Andrea Zanoni. Przyjęto ją niewielką większością głosów. Polscey europosłowie zaprotestowali przeciwko nim.