Uskok Lukut-1 jest pierwszym odwiertem wykonywanym w ramach programu wierceń II etapu prac poszukiwawczych w Bloku L w Brunei. LKU-1 został orurowany do głębokości 2137 m MD (długość wzdłuż osi otworu). Pierwotnie planowana długość odwiertu wynosiła 2959 m MD. W wyniku prac uzyskano przepływ gazu z dwóch oddzielnych stref, które nigdy wcześniej nie były penetrowane przez odwierty lądowe. Otrzymany przepływ gazu nie umożliwia produkcji komercyjnej, ale pozyskane dane mogą zostać wykorzystane w dalszych pracach na terenie Brunei i stanowić podstawę do dalszych badań i testów.

Pierwsza z testowanych stref miała 6 m grubości i znajdowała się na głębokości 2131–2137 m MD. Niewielkie ilości gazu sprawiły, że podczas testów nad odwiertem pojawił się płomień, ale nie miały one wartości komercyjnej.

Druga strefa znajdowała się na głębokości 1980–2120 m. Testowano wybrane fragmenty o łącznej grubości 60 m. Podobnie, jak w przypadku pierwszej strefy, w czasie testów na powierzchni odwiertu pojawił się płomień, ale uzyskane ilości gazu nie miały wartości komercyjnej.

Testowane strefy są częścią sekwencji piaskowców turbidytowych, która rozciąga się na większej powierzchni i może być odwzorowana na podstawie badań sejsmicznych. Istnieje uzasadnione prawdopodobieństwo, że z tej formacji możliwe będzie komercyjne wydobycie. Aby to stwierdzić, wymagane są jednak kolejne badania i testy.

Jakie wyniki uzyskano z odwiertu?

„Nie jesteśmy usatysfakcjonowani wynikami testów odwiertu. W najbliższym czasie przeanalizujemy, jakie efekty może dać dalsza stymulacja odwiertu poprzez szczelinowanie hydrauliczne. W przeszłości przy naszych odwiertach na Ukrainie zastosowanie tej metody przynosiło wymierne efekty. Dlatego też rozważamy ponowne wykorzystanie tego narzędzia. Obecnie przenosimy swoje siły na teren odwiertu Luba-1 i to on staje się dla nas priorytetem w aktualnych działaniach w Brunei” – powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich Serinus Energy.

W Brunei Serinus ma 90% udział w Bloku L poprzez spółką zależną (100% udziałów) Kulczyk Oil Brunei Limited, posiadającą 40% udziałów w Bloku, oraz poprzez spółkę zależną (100% udziałów, operator) AED SEA, która posiada 50% udział w Bloku. Pozostałe 10% udziałów jest własnością niepublicznej spółki z Brunei, która współpracuje z Serinus na warunkach rynkowych.