Olgowskoje-4

O-4 został wykonany w 2006 r. do głębokości całkowitej 2700 m. Strefa zawierająca węglowodory i poddana szczelinowaniu hydraulicznemu znajduje się na głębokości 2560 m. Podczas testów uzyskano przepływ gazu na poziomie 113 tys. m3, dzięki czemu odwiert został podłączony do produkcji komercyjnej. Obecnie wydobycie z niego utrzymuje się na poziomie 110 tys. m3 gazu dziennie (77 tys. m3 gazu dziennie dla SEN).

Olgowskoje-5

Prace wiertnicze nad odwiertem O-5 zakończyły się w kwietniu 2007 r. Jego całkowita długość wynosi 2700 m, a potencjalna strefa gazu która została poddana szczelinowaniu znajduje się na głębokości 2300 m. Testy wykazały przepływ na poziomie 36 tys. m3 Planowane rozpoczęcie wydobycia komercyjnego powinno rozpocząć się w I kwartale 2014 r., po zakończeniu modernizacji stacji przetwórstwa gazu na koncesji Makiejewskoje.

„Kolejne skuteczne zastosowanie technologii szczelinowania hydraulicznego w naszych odwiertach dobrze rokuje dla planów wzrostu produkcji gazu w posiadanych przez Serinus koncesjach. Udane testy O-5 i komercyjne rozpoczęcie produkcji z O-4 potwierdzają potencjał naszych ukraińskich aktywów”– powiedział Jakub Korczak, wiceprezes ds. relacji inwestorskich i dyrektor operacji w Europie Środkowo-Wschodniej SerinusEnergy.

Obecnie produkcja ze stacji przetwórstwa gazu obsługującej pola Makiejewskoje i Olgowskoje, osiągnęła maksimum możliwości technologicznych, przez co realne wydobycie z odwiertu O-4 musiało zostać ograniczone o około 57 tys. m3 gazu dziennie do poziomu 110 tys. m3 gazu dziennie. Stacja przetwórstwa jest obecnie modernizowana, a zakończenie prac planowane jest w pierwszym kwartale 2014 r.. Przepustowość zakładu wzrośnie do ponad 1,92 mln m3 gazu dziennie z 790 tys. m3 gazu dziennie obecnie.

Po podłączeniu odwiertu O-4 do produkcji, dzienna produkcja gazu dla Serinus Energy osiągnęła poziom ponad 605 tys. m3 gazu i 89 baryłek kondensatu dziennie. Są to rekordowe ilości, jakie spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym Serinus ma 70% udziałów przekracza już 863 tys. m3 gazu i 127 baryłek kondensatu dziennie.

O-4 oraz O-5 nie są pierwszymi odwiertami Serinus Energy, przy których skuteczna okazała się technologia szczelinowania hydraulicznego. W październiku 2011 r. Serinus Energy zdecydowała się zastosować tę metodę do odwiertów Olgowskoje-6 oraz Olgowskoje-8. Wcześniej, po zakończeniu testów i prac wiertniczych, żaden z nich nie zapewniał komercyjnych przepływów gazu. Zaledwie tydzień po rozpoczęciu programu szczelinowania, spółka zależna Serinus – KUB-Gas ogłosiła pierwszy sukces. Próba stymulacji hydraulicznej umożliwiła uzyskanie dziennego przepływu gazu z odwiertu O-6 na poziomie 65,1 tys. m3 (2,3 mln stóp sześciennych – MMcf/d). Niedługo później O-8 uzyskała dzienny przepływ gazu w wysokości 28,3 tys. m3 (1 mln stóp sześciennych – MMcf/d). Obydwa odwierty zostały podłączone do produkcji na początku 2012 r. – O-6 w lutym, a O-8 w marcu. Obecnie dzienne wydobycie z nich wynosi odpowiednio: 42,5 tys. m3 (1,5 MMcf/d)oraz 28,3 tys. m3 (1 MMcf/d).

Szczelinowanie hydrauliczne to sprawdzona metoda

Szczelinowanie hydrauliczne to sprawdzona technologia stosowana od ponad 60 lat. Dotychczas została wykorzystana w ponad milionie odwiertów na świecie, umożliwiając wyprodukowanie ponad 600 mld m3 gazu ziemnego i 7 mld baryłek ropy naftowej. Technika ta jest wykorzystywana w trudnych rezerwuarach, które charakteryzują się zmniejszoną  porowatością, uniemożliwiającą swobodny wypływ gazu. Szczelinowanie tworzy w skale bardzo drobne pęknięcia– szczeliny, blokowane przez cząstki tzw. propantu, dzięki czemu cząsteczki ropy naftowej i gazu są uwalniane i mogą wypływać na powierzchnię.

Koncesja wydobywcza Olgowskoje zlokalizowana jest około 160 km na północny zachód od miasta Ługańsk w północno-wschodniej części Ukrainy.