29 października w Krakowie wbudowano wmurowano kamień węgielny pod powstające przy ul. Czarnowiejskiej Centrum Energetyki AGH. Po zakończeniu tej inwestycji będzie to prawdopodobnie najnowocześniejszy i największy ośrodek badań nad energetyką w Polsce.
Centrum Energetyki AGH. Wizualiazcja z archiwum AGH
Centrum Energetyki to największa w historii krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej inwestycja. Jej realizacja rozpoczęła się 23 kwietnia, kiedy rektor uczelni – prof. Tadeusz Słomka, dokonał symbolicznego wbicia łopaty na placu budowy.
Celem powstania tej placówki jest edukacja i prowadzenie badań we wszystkich obszarach energetyki. Jak powiedział rektor AGH: To potrzebna inwestycja, bowiem już teraz jesteśmy najnowocześniejszym w Polsce ośrodkiem, w którym ponad 150 profesorów zajmuje się tematyką energetyczną. Możemy śmiało powiedzieć, że centrum krajowej energetyki znajduje się w Krakowie.
38 specjalistycznych laboratoriów w Centrum Energetyki AGH
Na lokalizację nowej placówki, na którą złożą się dwa połączone ze sobą budynki, wybrano teren o powierzchni około 15 tys. m2 przy ul. Czarnowiejskiej w Krakowie. Ze względu na rozmach przedsięwzięcia, jego realizację podzielono na dwa etapy. Pierwszy ma się zakończyć już pod koniec przyszłego roku. Zaplanowano, że w nowym Centrum znajdzie się 38 specjalistycznych laboratoriów, wyposażonych w najnowszej generacji aparaturę. Będą one służyć zarówno do prowadzenia badań komercyjnych, jak też do działalności badawczej w zakresie szeroko rozumianej energetyki, tak przez polskich, jak i zagranicznych badaczy z ośrodków naukowych z całego świata, współpracujących z krakowską uczelnią.
Jakiego typu badania będą prowadzone w Centrum Energetyki AGH?
Jako jeden z priorytetów Centrum Energetyki wymienia się np. badania w zakresie tzw. czystych technologii węglowych, prowadzone i koordynowane przez AGH w ramach Węzła Wiedzy i Innowacji „InnoEnergy” Europejskiego Instytutu Technologicznego (EIT). Szczególna uwaga będzie też poświęcona badaniom nad rozwiązaniami w zakresie biomasy, fotowoltaiki, energetyki jądrowej oraz sieci przesyłowych. Jak ocenia Rektor AGH, prof. Tadeusz Słomka: Prawdopodobnie budujemy najnowocześniejszy i największy ośrodek badań nad energetyką w Polsce.
Wartość inwestycji szacuje się na blisko 190 mln zł, a 62,2 mln zł to fundusze unijne z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Pozostałe środki pochodzą z wkładu własnego uczelni i kredytu bankowego. Koszty wyposażenia laboratoriów zostaną pokryte z kilku innych źródeł.
Zobacz wizualizacje Centrum Energetyki AGH
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.