Obecnie Kompania Węglowa i Katowicki Holding Węglowy zatrudniają w łącznie 19 kopalniach prawie 80 tys. pracowników. Tegoroczne przychody obu spółek mają sięgnąć 14 mld zł, jednak to za mało, aby wypracować zysk. Przyczyn jest wiele: przerost zatrudnienia, rosnące koszty wydobycia w wyniku pogarszających się warunków geologicznych, a także światowy kryzys na rynku węgla spowodowany m.in. gazową rewolucją w USA. Ceny węgla wciąż spadają.

Na zlecenie Ministerstwa Gospodarki firma doradcza Roland Berger przygotowuje audyt górniczy. W dokumencie eksperci maja wskazać ewentualne rozwiązania problemów w polskim górnictwie.

„Są koncepcje rozbicia Kompanii oraz KHW i dołączenia mniejszych spółek do grup energetycznych. W tym scenariuszu energetyka mogłaby się podzielić z górnictwem gigantycznym zyskiem” – zdradza Jerzy Podsiadło, prezes Węglokoksu. Co prawda Ministerstwo Gospodarki na razie nie rozważa podziału największych spółek węglowych i włączenia kopalń do grup energetycznych, jednak nieoficjalnie wiadomo, że eksperci z Roland Berger zaproponują m.in. taki scenariusz. W branży mówi się jednak, że po ewentualnym włączeniu kopalń do spółek energetycznych problem nierentownych zakładów pozostanie nierozwiązany. 

Restrukturyzacja górnictwa jest niezbędna

„Restrukturyzacja branży bez zamykania trwale nierentownych kopalń nie ma sensu” – uważa Janusz Steinhoff, były minister gospodarki. „Górnictwo potrzebuje nieustannej restrukturyzacji, likwidowania trwale nierentownych kopalń i przemyślanych inwestycji” – dodaje.

Ministerstwo Gospodarki oczekuje, że prace nad programami naprawczymi Kompanii Węglowej i Katowickiego Holdingu Węglowego zostaną sfinalizowane do końca listopada br. Mniej więcej w tym samym czasie ma zostać opublikowany audyt górniczy, będący niezależną oceną sytuacji i możliwości jej poprawy.

„Opracowanie ma wskazać niezbędne działania na poziomie operacyjnym, strategicznym i w sferze legislacyjnej, a także określić efekty, jakie powinny zostać osiągnięte” – informuje resort gospodarki. Eksperci badają takie zagadnienia jak: sprzedaż węgla, realizację inwestycji, otoczenie biznesowe i społeczne górnictwa czy transparentność struktury kosztowej.