14 listopada 2013 w Ministerstwie Gospodarki pod hasłem „Wpływ jednolitego europejskiego rynku energii na gospodarkę niskoemisyjną Europy” odbyła się IX Międzynarodowa Konferencja POWER RING 2013. Organizowana ona była w ramach działań towarzyszących COP 19. Wydarzenie to było na żywo transmitowane w internecie m.in. na stronie www.inzynieria.com.
Honorowy patronat nad konferencją objęły: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Środowiska oraz Urząd Regulacji Energetyki, zaś merytoryczny Społeczna Rada ds. Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie na rzecz Efektywności ETA.
„Komisja Europejska planuje rozpoczęcie funkcjonowania jednolitego europejskiego rynku energii już od 2015 r. Co do zasady wszyscy podkreślają, że trzeba spróbować to osiągnąć, gdyż jednolity rynek jest katalizatorem zwiększającym aktywność ekonomiczną użytkowników i producentów energii. Eksperci są jednak sceptyczni. Mówią, że szanse na całkowitą integrację w tak nieodległym terminie są bardzo małe. Głównym powodem jest brak obligatoryjnych dla wszystkich krajów członkowskich rozwiązań legislacyjnych oraz wiążących celów do osiągnięcia.
Zdaniem ekspertów zaangażowanie Komisji Europejskiej w kreowanie europejskiej polityki klimatycznej jest nadmierne. Z drugiej strony zaniedbywana jest podstawowa reforma, czyli stworzenie jednolitego rynku energii, a przecież bez tego uruchomienie rzeczywistych inwestycji w niskoemisyjną europejską gospodarkę będzie mało skutecznie. Proponują oni odwrócenie proporcji, czyli najpierw wspólny rynek energii a potem gospodarka niskoemisyjna, albo działania równoległe, wzajemnie się uzupełniające. Brak tych wspomnianych wyżej mechanizmów spowoduje, że w całej tej reformie może zabraknąć najważniejszego elementu: rynku.
Z przebiegu kolejnych Conferences of Parties (COP) wynika, że świat nie chce podążać drogą wytyczaną przez UE, a pomimo unijnych przykładów emisja gazów cieplarnianych wciąż rośnie. Co więc należy zrobić, żeby osiągnąć "win-win"?
W ramach trzech sesji konferencji zostały poruszone następujące zagadnienia:
• Wspólna europejska polityka energetyczno-klimatyczna – w jakim kierunku podąża Europa i z czym się zmierzy?
• Przyszłość europejskiego ujednoliconego rynku energii – problemy i wyzwania.
• Czy niskoemisyjna Europa to wysokoefektywna gospodarka?
Kluczowym punktem konferencji była polska premiera raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej „World Energy Outlook 2013”. Prezentacji raportu dokona główny ekonomista MAE, Fatih Birol.
Konferencja składać się będzie z trzech sesji, które będą moderowane przez znanych dziennikarzy telewizyjnych i radiowych specjalizujących się w tematyce gospodarczej. Każda z sesji została zainaugurowana wystąpieniem programowym przedstawiciela Rządu RP/Unii Europejskiej, po którym nastąpiła dyskusja panelowa z udziałem czołowych przedstawicieli środowisk biznesowych, instytucji kształtujących opinię publiczną oraz członków parlamentu z Polski i Europy” – informuje spółka Procesy Inwestycyjne.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.